Dnes:3°C

Zítra:5°C

Středa 26.1. Zora
Menu

Názor Všechny strany mají jasno, jen ODS stojí před volbou

Všechny strany mají jasno, jen ODS stojí před volbou

foto: redakce

09. 10. 2020 - 05:40

Povolební situace v Olomouckém kraji se vyvinula velmi překvapivě na obou stranách politického spektra. Levice zažila v kraji nevídaný debakl, ANO mírně zlepšilo svoji pozici, ale ztratilo silného koaličního partnera ČSSD. V případě tzv. demokratického bloku zásadním způsobem posílily obě koalice, Piráti a Starostové a Spojenci pro Olomoucký kraj vedení předsedou KDU ČSL Marianem Jurečkou. Obě mají zdá se k sobě velice blízko.

ODS i když posílila, tak zůstala na 4 místě. I přesto je dnes díky rozložení sil v budoucím zastupitelstvu tím subjektem, který má v rukou klíč k nové koalici.

Poslední, kdo se do zastupitelstva dostal je SPD, která zdá se už není vážně ve hře proto, že kromě ANO s ní jakoukoliv spolupráci všichni v rozhovorech vylučují.

V krajských volbách se často střetávají komunální témata s centrální linií stran. Všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly, navenek souzní s centrální politikou svého vedení, a i tak vedly kampaň a myslím si, že voliči se podle toho rozhodovali. Voliči ANO ocenili témata, která nastolilo ANO centrálně, voliči stran „demobloku“ ocenili to, že se stany dokázaly spojit a dát jim nabídku dvou koalic. V případě ODS není zcela jasné, zda voliči víc oceňují jejich dosavadní práci nebo deklarovanou politiku vedení strany. I u SPD převažovala centrální témata.

Komunální a krajská témata zůstala u voličů spíše v pozadí. Ale zdá se, že při rozhodování stran o budoucích koalicích se stanou stejně důležitá, ne-li důležitější. A proč tomu tak je?

Minulé 4 roky fungovala v Olomouckém kraji koalice ANO, ČSSD a ODS, a ani jeden z představitelů těchto stran v podstatě celostátní politiku neřešil, snad s výjimkou pana hejtmana a současně poslance Oklešťka.

Nyní je situace jiná ze dvou důvodů. Stávající koalici s ohledem na absenci dosud druhé nejsilnější ČSSD uzavřít nelze a zdá se, že i očekávání voličů jsou jiná. Navíc ODS šla do voleb s heslem ODSTARTUJME ZMĚNU.

Proto zdá se je třeba vzít vážně místní témata. Na mnoha z nich se minulá koalice nějak shodla a představitelé obou nových koalic je naopak kritizovali. Teď budou zejména v ODS zvažovat, zda je čas na změnu politiky i s ohledem na tato témata, nebo je spíše výhodné ve spolupráci nějak pokračovat.

Když prostudujeme programy stran, tak ve většině témat se strany shodnou, bude třeba opravovat silnice, modernizovat školy, rozšiřovat síť sociálních služeb a podporovat zdravotníky. Proto se podívejme na témata, která mohou být sporná.

Asi nejviditelnější je podpora dosavadní koalice ANO, ODS a ČSSD pro rozšíření průmyslové zóny u Hněvotína, kterou naopak Marian Jurečka velmi kritizoval pro nežádoucí zábor 70 hektarů  kvalitní zemědělské půdy. Podobný je i postoj Pirátů a Starostů. Dalším sporným tématem může být i pokračování v podpoře Národního sportovního centra v Prostějově, kterou hlasitě kritizovala prostějovská i krajská opozice. Tyto projekty podporuje ANO i ODS a nepodporují je obě nové koalice. V případě SPD je postoj nejasný.

Klíč ke koalici drží ODS. Budou se nejspíš rozhodovat mezi koalicí ANO a ODS s velmi tichou podporou SPD, která jim pokračování těchto i dalších projektů zaručí a spoluprací s Piráty a Starosty a Spojenci pro Olomoucký kraj, kteří chtějí přinést změnu.

Perličkou nakonec v této úvaze může být citace z programu ODS: „Budeme usilovat o úplné zrušení elektronické evidence tržeb a kontrolních hlášení". Zmínku o tom asi těžko prosadí do programového prohlášení v případě spolupráce s ANO.

 

Ing. Ivo Vlach, ročník 1959, rodák z Olomouce, ženatý od roku 1984 stále s jednou ženou, otec dvou dospělých dcer.

Od devadesátých let pracoval v manažerských funkcích, 7 let jako ředitel podniku SELIKO Olomouc, v letech 2004 – 2007 ředitel Nemocnice Prostějov, mezi lety 2010 až 2014 náměstek primátora v Olomouci, zodpovědný za oblast ekonomiky a dopravy. Byl autorem zatím poslední zásadní regulace hazardu v Olomouc. Poté 4 roky předseda klubu zastupitelů TOP 09.

Nyní je od r. 2018 mimo aktivní politiku, řídí malou firmu s 4 lékárnami a stará se s ženou o 85 letou tetu. 

 

Další články