Dnes:15°C

Zítra:17°C

Neděle 5.4. Miroslava
Menu

Běžte omrknout ledviny do Fakultní nemocnice Olomouc

Běžte omrknout ledviny do Fakultní nemocnice Olomouc

foto: FNOL

03. 03. 2020 - 12:00

Zdarma a bez předchozího objednání mohou lidé přijít ve čtvrtek 12. března 2020 na vyšetření ledvin do Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji se touto formou připojí k již patnáctému ročníku Světového dne ledvin. Zdravotníci příchozím provedou odběr krve na sérový kreatinin, zajistí chemické vyšetření moči a močového sedimentu a změří krevní tlak.

„Chronické onemocnění ledvin je závažný celosvětový zdravotnický a ekonomický problém, celosvětově je jím postiženo kolem deseti procent populace. Lidé s tímto onemocněním jsou v porovnání s ostatními pacienty častěji a déle hospitalizováni, mají obvykle sníženou kvalitu života, vysokou nemocnost a úmrtnost, a to zejména na onemocnění srdce a cév. Onemocnění ledvin jsou často diagnostikována pozdě a zcela náhodně, protože v mnoha případech probíhá rozvoj chronického selhání ledvin velmi pomalu a pacient žádné příznaky onemocnění nepozoruje,“ varuje Karel Krejčí, vedoucí nefrologického oddělení III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc.

Postižení ledvin lze přitom podle jeho slov zjistit pomocí jednoduchých vyšetření - moči na přítomnost bílkovin
a krve na hladinu kreatininu.

„Rizikovými faktory podporujícími vznik chronického onemocnění ledvin jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita a výskyt chorob ledvin v rodině,“ dodává docent Krejčí.

Při příležitosti Světového dne ledvin mohou ve čtvrtek 12. března od 7 do 15 hodin všichni zájemci absolvovat
v ambulanci III. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice preventivní vyšetření funkce ledvin. „Lidé tak mají příležitost udělat něco pro své zdraví a ověřit si u odborníků, zda jejich ledviny fungují správně a zda nejsou poškozeny,“ zve veřejnost Karel Krejčí.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články