Dnes:-0°C

Zítra:0°C

Pátek 17.1. Drahoslav
Menu

Charita veze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků pro děti

Charita veze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků pro děti

12. 12. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Vánoční dárky pro víc než 300 ukrajinských dětí zaplnily nákladní auto Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). To vyrazí dnes dopoledne na hranici s Ukrajinou. Dárky pak rozbalí děti přesně na ukrajinské Vánoce – 5. a 6. ledna. Jedná se o děti ze sociálně slabých rodin, dětských domovů a ty, které vyhnal z domovů válečný konflikt na východě země.

Akce Vánoční balíček má již více než desetiletou tradici. Začal s ní ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, když přivezl první dárky do dětského domova v Bortnikách. „Od té doby vozíme na Ukrajinu víc a víc vánočních dárků. Letos čeští dárci přinesli na jednotlivé Charity přes 300 balíčků. Ty obsahují nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky,“ uvedl koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Vánoční dárky rozdají s ředitelem ACHO dětem hned v pěti ukrajinských městech a vesnicích. Balíčky zamíří do dětského domova v Bortnikách, k dětem z velmi chudých poměrů v Lopatynu, Ternopil, Kolomyji a letos poprvé také v Chmelnyckyj. „Tam vezeme balíčky celkem třiceti dětem. Spolu s našimi partnery jsme vytipovali opravdu ty nejchudší děti. Mnohým zemřeli rodiče nebo jsou polosirotci, jiné žijí v rozvrácených rodinách a další musely opustit své domovy na východě Ukrajiny, kde se válčí,“ nastínil Vasyliv s tím, že nové oblečení, boty a nejrůznější hračky by si děti těžko mohly dovolit.

V pondělí čeští celníci jednotlivé dárky zapečetí. Pak nákladní auto vyrazí na Ukrajinu na celnici v Ternopil. Odtud pak balíčky poputují na další čtyři místa. Letos čeští dárci vybrali a zabalili 304 balíčků konkrétním dětem, někteří přidali ještě další dárky. Vánoční zásilka z Česka tak váží 1,5 tuny.

Karolína Opatřilová

0 komentářů

Další články