Dnes:15°C

Zítra:17°C

Pondělí 16.9. Ludmila
Menu

Charita veze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků pro děti

Charita veze na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků pro děti

12. 12. 2016 - 00:00

Vánoční dárky pro víc než 300 ukrajinských dětí zaplnily nákladní auto Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). To vyrazí dnes dopoledne na hranici s Ukrajinou. Dárky pak rozbalí děti přesně na ukrajinské Vánoce – 5. a 6. ledna. Jedná se o děti ze sociálně slabých rodin, dětských domovů a ty, které vyhnal z domovů válečný konflikt na východě země.

Akce Vánoční balíček má již více než desetiletou tradici. Začal s ní ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, když přivezl první dárky do dětského domova v Bortnikách. „Od té doby vozíme na Ukrajinu víc a víc vánočních dárků. Letos čeští dárci přinesli na jednotlivé Charity přes 300 balíčků. Ty obsahují nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky,“ uvedl koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Vánoční dárky rozdají s ředitelem ACHO dětem hned v pěti ukrajinských městech a vesnicích. Balíčky zamíří do dětského domova v Bortnikách, k dětem z velmi chudých poměrů v Lopatynu, Ternopil, Kolomyji a letos poprvé také v Chmelnyckyj. „Tam vezeme balíčky celkem třiceti dětem. Spolu s našimi partnery jsme vytipovali opravdu ty nejchudší děti. Mnohým zemřeli rodiče nebo jsou polosirotci, jiné žijí v rozvrácených rodinách a další musely opustit své domovy na východě Ukrajiny, kde se válčí,“ nastínil Vasyliv s tím, že nové oblečení, boty a nejrůznější hračky by si děti těžko mohly dovolit.

V pondělí čeští celníci jednotlivé dárky zapečetí. Pak nákladní auto vyrazí na Ukrajinu na celnici v Ternopil. Odtud pak balíčky poputují na další čtyři místa. Letos čeští dárci vybrali a zabalili 304 balíčků konkrétním dětem, někteří přidali ještě další dárky. Vánoční zásilka z Česka tak váží 1,5 tuny.

Karolína Opatřilová

0 komentářů

Další články