Zde může být vaše reklama.

Dny evropského dědictví vypuknou 6. září, takto budou vypadat

Dny evropského dědictví vypuknou 6. září, takto budou vypadat

foto: Lukáš Blokša

03. 09. 2021 - 10:13

Dny evropského dědictví jsou už tradiční náplní zářijového kulturního programu v Olomouci. A nejinak tomu bude i v letosním roce. Mezi 6. a 12. zářím se mohou návštěvníci těšit na bohatý program. Přichystané jsou pro zájemce koncerty, výstavy, komentované prohlídky města, otevřeno bude mít kolem sedmdesáti památek. Moravské divadlo Olomouci si pak pro návštěvníky přichystalo tradiční představení, které letos dostane i pietní rozměr. V rámci působivého audiovizuálního představení Sloup Světla se divadelníci chystají uctít památku obětí koronaviru.

Hlavní program proběhne jako už tradičně během víkendových dnů, tedy 11. a 12. září, už od pondělí 6. září se ale chystají různé body dobrovodného programu. Od koncertů v letním kině, přes tematické a komentované prohlídky města, až po Street Art Festival, v rámci kterého vznikne mural na stěně Moravského divadla Olomouc.

"Street art je v Olomouci v poslední době poměrně živé téma a já jsem velmi ráda, že město díky umění v ulicích stále ožívá. Letos v rámci Dnů evropského dědictví dokonce uvidíme vznik jednoho takového díla v přímém přenosu. Na budově Moravského divadla budee moci hned od pondělí pozorovat italského umělce Ozma, který přímo před zraky kolemjdoucích bude vytvářet nový mural s divadelní tematikou," prozradila náměstkyně primátora Markéta Záleská v pátek 3. září na nádvoří radnice během slavnostního odhalení programu.

Hlavní i doprovodný program bude velmi nabitý

Zájemci si i díky spolupráci města a Street Art Festivalu budou moci prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek díla, která v ulicích Olomouce vznikla.

Tematických prohlídek města bude ale ještě více. Chystá se pouť po domovních znameních, ale i noční prohlídka věže radnice.

"Procházek městem s konkrétní tematikou jsme připravili hned patnáct, věřím, že si svůj bod zájmu může najít opravdu každý," prozradil Radim Schubert. vedoucí oddělení kultury.

Aktivity během letošních Dnů evropského dědictví potěší děti i dospělé. Divadlo Tramtarie si na 11. září chystá Pohádkový svět, který rozbalí na Horním náměstí, u Caesara. Program pro děti i jejich rodiče pak nabídne 10. a 11. září akce Oživ centrum III, festival plný designu, jídla a zábavy. V gastrozóně bude kouzlit i nová olomoucká hvězda, Roman Paulus.

Do Vily Primavesi se vrátí socha ponocného, půjde ale o kopii

"V sobotu 11. září v 10 hodin odhalíme kopii sochy ponocného, která původně stávala ve výklenku na severní straně Vily Primavesi. Vytvořil ji moravský řezbář Petr Steffan podle originální sochy Antona Hanaka. Ta se v současné době nachází v Muzeu umění," zvedla Záleská. Slavnostní odhalení svou hudbou doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

Kromě tradičního gastro zážitku si budou moct návštěvníci užít i jeden netipický. Milovníky netradičních jídel by mohlo zaujmout historické odpoledne na Václavském náměstí, které bude věnované olomouckým Přemyslovcům, kde se v neděli 12. září budou pohybovat lidé v dobových kostýmech, na místě budou i dobové zbraně a žemesla. A právě i středověká kuchyň, která bude k ochutnání. Celé odpoledne uzavře představení o Václavu III., který byl v roce 1306 v Olomouci zavražděn.

Ani letos návštěvníci nepřijdou o Otevřené památky

Také v letošním roce se návštěvníci akce mohou těšit na Otevřené památky, které bývají jedním z nejvyhledávanějších bodů programu. Otevřených bude přes sedmdesát památek, které jsou běžně nepřístupné. Půjde například o Jihoslovanské mauzoleum, kostel Panny Marie Pomocné na Nové ulici, ale třeba i Parní čerpací stanici ve Chválkovicích. Otevřená bude ale i radniční věž.

Moravské divadlo chystá prohlídky zákulisí

U příležitosti oslav Dnů evropského dědictví pořádá Moravské divadlo Olomouc také oblíbené prohlídky divadelního zákulisí, a to v sobotu 11. září od 9 hodin. Prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu s tím, že poslední termín prohlídky je naplánovaný na 13 hodin. Kapacita jedné skupiny je omezená na 30 osob. Vstupenky v ceně 20 korun budou v prodeji od 6. září v pokladně a na webu divadla.

Podrobný program letošním Dnů evropského dědictví je k nahlédnutí na speciálním webu.

 

 

Další články