Zde může být vaše reklama.

8. října Fakultní nemocnice v Šantovce připomene nebezpečí popálenin

Fakultní nemocnice v Šantovce připomene nebezpečí popálenin

foto: FNOL

04. 10. 2019 - 20:00

Preventivní akce, která návštěvníky bude informovat o první pomoci při popáleninách, možnostech jejich lokální léčby a následně léčbě jizev, proběhne v rámci Mezinárodního dne boje proti popáleninám v olomoucké Galerii Šantovka. Ve spolupráci s dopročinnou organizací Popálky akci pořádá Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc. Odborníci na popáleniny se budou zájemcům věnovat mezi dvanáctou a sedmnáctou hodinou.

Oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc sice nepatří mezi specializovaná popáleninová centra v České republice, která jsou v Praze, Brně a Ostravě, ale úzce s nimi spolupracuje a zaměřuje se na následnou péči o pacienty po popáleninovém úrazu. Olomoučtí plastičtí chirurgové se věnují například konzervativnímu ošetřování lehkých a středně těžkých popálenin, chirurgické léčbě popálenin včetně transplantace kůže, operační korekci jizev po popálení, laserterapii jizev po popálení, ale také komplexní rekonstrukční léčbě po popálení, přičemž výjimkou nejsou ani víceetapové rekonstrukce.
 
S rozsahem péče chtějí olomoučtí odborníci seznámit veřejnost při příležitosti Mezinárodního dne boje proti popáleninám v obchodní galerii Šantovka. Jejich prezentaci doplní výukový stan obecně prospěšné společnosti Popálky, která už od roku 2013 pomáhá popáleným lidem a jejich blízkým vyrovnat se se sociálními, psychologickými a fyzickými následky úrazu a vrátit se co nejdříve zpátky k aktivnímu životu.
 
Mezinárodní den boje proti popáleninám připomíná od roku 2000 skutečnost, že popáleninové úrazy patří k těm nejhorším, které mohou člověka potkat. A nemusí se jednat jen o úrazy vzniklé nepozorností nebo nedbalostí. Popáleninami jsou ohroženi také hasiči, záchranáři i policisté. Při této příležitosti je vhodné si připomenout rovněž ty, kteří se s důsledky takových stavů potýkají, tedy plastické chirurgy. Vznik toho lékařského oboru totiž ovlivnily nejvíce popáleninové úrazy v 1. světové válce, které zasáhly Novozélanďana Sira Harolda Gilliese, jenž je považován za zakladatele plastické chirurgie.

Další články