Dnes:28°C

Zítra:30°C

Čtvrtek 29.7. Marta
Menu

Festival AFO bude i letos online. Na co se můžete těšit?

Festival AFO bude i letos online. Na co se můžete těšit?

foto: AFO

24. 03. 2021 - 15:02

Soutěžní výběr i doprovodné tematické sekce nabídnout ke stovce dokumentárních filmů zaměřených na vědu. I letos je bude možné sledovat zdarma v termínu 27. dubna až 11. května na platformě www.watchandknow.cz. Chybět nebude ani online doprovodný program v podobě přednášek a rozhovorů s hosty či koncerty a DJ sety.

Již 56. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu AFO se musí už podruhé adaptovat do online prostředí. Vedení festivalu v tom však vidí i pozitiva, která se projevila již během loňského programu. Festival se ve své online verzi dostává k dalším publikům a návštěvníci mohou zhlédnout více snímků, než by zvládli na živém festivalu. Loni online festival navštívilo 12 000 návštěvníků.

Letos se do soutěže AFO56 přihlásilo přes 3000 snímků z celého světa, ze kterých programový tým vybral 44 filmů ze 17 zemí do Mezinárodní soutěže, 18 filmů do Česko-Slovenské soutěže a 15 filmů do Soutěže krátkých filmů. Vítěz Mezinárodní soutěže si odnese odměnu 5000 $ a vítěz Česko-Slovenské soutěže odměnu 2000 $. Proběhne také tradiční divácká soutěž. Diváci budou moci rozhodnout o nejlepším snímků hlasováním na webu AFO.

A na jaká témata se diváci mohou těšit? Hned několik snímků se věnuje robotům a umělé inteligenci a jejich vztahu k nám. Oblíbené filmy s označení Wildlife přinesou příběhy ze světa zvířat od mizejících ekosystémů po komplexní vztahy a chování zvířat. Těšit se diváci mohou na tuleně, orangutany, pandy, včely či leopardy. Nebudou chybět filmy propagující interdisciplinární potkávání humanitních a přírodních věd jako jsou moderní přístupy k paleontologii a archeologii, folkloristice či etnologii. Aktivistický aspekt AFO zdůrazní, že nemáme planetu B. Pokryje témata od požárů v Austrálii, tajících ledovců až po filmy o budoucnosti energetiky. Věda v každodenním životě představí témata o soli, spánku, nerovnosti životních podmínek, roztroušené skleróze, účincích kanabinoidu CBD nebo rozkladu zdechlin. Fanoušci esejistických snímků se mohou těšit na černobílý film o záchraně praturů, portrét a zpověď francouzsko-portugalské geografky Suzanne Daveau či film o Antropocénu se slavným filozofem Brunem Latourem.

“Samozřejmě je obtížné vybrat pouze jeden nebo dva filmy, které si nenechat ujít. První volbou je film Citizen Nobel o Jacquesovi Dubochetovi, jde o portrét držitele Nobelovy ceny za chemii, který svůj hlas využívá v kampani proti klimatické krizi. Film je příkladem citlivého a nenápadného příběhu o inspirativním osudu jednotlivce, který navazuje mezigenerační dialog o akutním řešení největší výzvy lidstva. Druhou osobní volbou by pro mne bylo Pluto: Back from the Dead. Myslím, že se spousta lidí stále nevyrovnala s ponížením statutu Pluta na trpasličí planetu. Tento dokument přibližuje objevy sondy New Horizons, která přinesla nadmíru zajímavé informace, jenž vedou až ke spekulacím o možné existenci života na Plutu,” říká vedoucí programu Ondřej Kazík.

Další program přinese tematické sekce Adaptace, Menstruace, Vizualizace dat a Hot&Spicy věnující se účinkům kapsaicinu. Chybět nebudou ani přednášky a rozhovory. Divákům se představí držitel Nobelovy ceny za chemii Jacques Dubochet, antropoložka a archeoložka Kate Pechenkina, expertka na orangutany Biruté Galdikas, odborník na energetiku Richard Heinberg či umělec specializující se na vizualizaci zvuků Andy Thomas.

Další články