Dnes:16°C

Zítra:17°C

Čtvrtek 4.6. Dalibor
Menu

Veletrh vědy a výzkumu FOTO: Pevnost poznání a rozárium ovládla věda

FOTO: Pevnost poznání a rozárium ovládla věda
FOTO: Lukáš Blokša

08. 06. 2019 - 18:00

V sobotu se odehrála druhá kapitola letošního ročníku Veletrhu vědy a výzkumu, která našla své místo v olomouckém rozáriu a také na Pevnosti poznání. Desítky dětí, ale také dospělých, se přišly na akci podívat i přes zataženou oblohu a větrné počasí. Sobotní program navázal na pátek, kdy se část programu odehrála na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.

Návštěvníci se druhý den mohli zabavit i venku v rozáriu, kde na ně čekaly deskové hry, sportovní vyžití, ale také kreslení. To ale nebylo všechno. Ve vnitřních prostorách Pevnosti poznání se mohli zabývat hádankami nebo kreslením na plátěné tašky. Velký ohlas a zájem hlavně u dětí, ale také dospělých, zaznamenaly pokusy se suchým ledem. Ty zaujaly také paní Andreu s rodinkou.

"My jsme se přišli podívat až dneska, prošli jsme si to i venku v rozáriu a pak jsme zamířili sem dovnitř. Už deset minut syna nedokážu odtrhnout od pokusů se suchým ledem," usmívala se Andrea. Během doby, kdy mluvila, si její syn nechal lít tekutý dusík na ruku. Vědátor, který pokusy předváděl, během nich vysvětloval, proč nedojde k okamžitému zranění polité ruky. "Kdybyste do dusíku ruku strčili, po určité době byste utrpěli těžké popáleniny, ale pokud ji jen polijeme, teplota ruky, která má víc jak o dvě stě stupňů Celsia jinou teplotu než suchý led, popálení nedovolí," vysvětlil.

Letošní ročník sobotním programem skončil, Veletrh vědy a výzkumu se do prostor pevnosti vrátí opět za rok.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články