Dnes:10°C

Zítra:11°C

Čtvrtek 21.11. Albert
Menu

Roboti i baterky z ovoce Letošní Veletrh vědy a výzkumu UP vyzývá k záchraně planety

Letošní Veletrh vědy a výzkumu UP vyzývá k záchraně planety

03. 06. 2019 - 06:00

Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého letos slaví plnoletost. 18. ročník se koná 7. a 8. června v Pevnosti poznání, na přírodovědecké fakultě a Botanické zahradě. Malé i velké návštěvníky zve do fascinujícího světa vědy. Letošní ročník zaměřili organizátoři na žhavá témata, která souvisejí s ochranou Země a na to, co každý z nás může udělat pro její záchranu. Ať už je to problematika týkající se odpadů, smogu, znečištění půdy a ovzduší, globálního oteplování, spotřeby zdrojů energie, ozónové díry, nebo vymírání rostlinných a živočišných druhů. 

Popularizátoři vědy z jednotlivých fakult UP a partnerů připravují interaktivní stánky, ve kterých návštěvníci uvidí pohyb mikroskopických řas, roboty, chemické pokusy, baterky z ovoce, vodní turbínu nebo objeví svět virtuální reality a optiky. V Pevnosti poznání například zjistí, jak dlouho trvá rozklad materiálů v přírodě nebo jaké množství vody se spotřebuje k výrobě běžných věcí v domácnostech.

Děti i jejich rodiče si v rámci programu zahrají na zoology, botaničky, rostlinné genetiky, astronauty, chemiky, optiky, právničky či grafiky. V hlavní budově přírodovědecké fakulty budou tři desítky stanovišť. Některé z nich budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní zábavné exponáty. Akce jako je Veletrh vědy a výzkumu umožňují dětem i dospělým zábavnou formou nahlédnout do úžasného světa přírodních věd. Letošní program veletrhu je opět velmi zajímavý a věřím, že návštěvníci načerpají spoustu nových poznatků a zároveň se u toho pobaví,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala.

Zájemci si prostřednictvím virtuální reality pohlédnou svět z výšky prostřednictvím kamer profesionálních dronů, vyzkoušejí si roli programátora jednoduchého robota nebo kreslení mentálních map. Odnést si mohou také vytištěný suvenýr z 3D tiskárny či překonat laserové bludiště. Chybět nebudou ani ukázky hornin a minerálů, pokusy demonstrující využití alternativní zdroje energie pro každodenní účely, zeměpisné hry a soutěže, moderní i klasické geohry nebo kvízy pro různé věkové kategorie v anglickém jazyce.

Aktivity se uskuteční v budově přírodovědecké fakulty (pouze v pátek od 9 do 15 hodin) a v Pevnosti poznání a přilehlé Botanické zahradě (v pátek i v sobotu od 9 do 18 hodin), vstup je zdarma. Součástí programu bude také soutěž, ceny do ní věnoval Olomoucký kraj a město Olomouc.

Více o programu: https://www.pevnostpoznani.cz/zachranme-planetu-vyzyva-nas-letosni-veletrh-vedy-a-vyzkumu/

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články