Dnes:11°C

Zítra:10°C

Sobota 23.10. Teodor
Menu

Maďarský guláš provoněl Horní náměstí v Olomouci

Maďarský guláš provoněl Horní náměstí v Olomouci

foto: Olomouc.eu

29. 09. 2021 - 09:34

Maďarská slovíčka, kam jen člověk slyšel. I tak vypadalo pondělí na Horním náměstí v Olomouci. Probíhal zde totiž Maďarský den, během kterého se uskutečnila mimo jiné také dvě představení. Jedno z nich, pohádka Ďáblem zoraná hora loutkového divadla Bóbita z Pécse byla jednou z nejvýraznějších částí celého dne. Tou druhou rozhodně byla ochutnávka speciálního fazolového guláše podle receptu z regionu Baranya.

Do města v rámci pozvánky na bohatý program dorazili maďarský velvyslanec v Praze, J.E. Miklós Boros, velvyslanec České republiky v Budapešti J. E. Tibor Bial, náměstek primátora Pécse Gábor Zag a další zástupci tohoto univerzitního jihomaďarského města, Gertrud Kelemen, ředitelka Maďarského kulturního institutu v Praze a zástupci Maďarské centrály cestovního ruchu. 

Svůj koncert odehrálo Áfium Jazz Trió, divadelní představení pro děti i pro velké předvedl soubor Bóbita.

Od dvanácti do tří mohli návštěvníci ochutnat maďarské speciality. A to ve stanu, kde úřadovala trojice mistrů kuchařů z regionu Baranya Zsolt Herr, Roland Csincsak a Zoltán Teleky.

Ti připravili mimo jiné také naprosto parádní kotlíkový guláš z fazolí, na který se někdy stala i pořádně dlouhá fronta. Na místě bylo k dostání ale o maďarské koření, těstoviny a jiné speciality, třeba husí játra. A taky maďarské víno.

Další články