Dnes:29°C

Zítra:29°C

Sobota 24.7. Kristýna
Menu

Obnova lesa Na mýtinách u Radíkova už rostou malé stromky

Na mýtinách u Radíkova už rostou malé stromky

foto: Pavlína Machalová

10. 11. 2019 - 20:00

Více než tři tisíce lidí se v sobotu 19. října vydalo do lesa u Radíkovské věže nedaleko Olomouce. Zapojili se tak do celorepublikové akce Den za obnovu lesa, kterou pořádaly Lesy České republiky. Dobrovolníci tam během dne vysadili osm tisíc sazenic.

Buky, habry, duby nebo borovice. A taky javory, jedle a jilmy.  To jsou druhy stromů, které v sobotu 19. října vysadili dobrovolníci na mýtinách v okolí Radíkova, městské části Olomouce. Účastníky neodradilo ranní mlhavé počasí. Někteří přijeli autem nebo městskou hromadnou dopravou, jiní se dopravili na kole a mnozí dorazili pěšky. Svůj stromek si chtěly zasadit rodiny s dětmi, manželské páry i skupinky kamarádů. Všichni tak chtěli přispět k obnově místního lesa, který zasáhla kůrovcová kalamita.

Zájem předčil očekávání
Okolí Radíkova organizátoři vybrali kvůli snadné dostupnosti. „Výhodou tohoto místa je, že je zde stabilní počasí, například na horách by mohl být déšť a špatně přístupný terén. Dále bylo důležité, abychom měli dostatek ploch, aby bylo možné účastníky rozptýlit na místa, která je třeba zalesnit,“ vysvětlil Pavel Indra, ředitel Lesního a vodního hospodářství Lesů ČR.

A jak se hned dopoledne ukázalo, volba místa byla správná a zájem mnohonásobně předčil očekávání organizátorů. „Na akci se nám dopředu nahlásily různé zájmové skupinky lidí, jako například klub českých turistů, junák nebo dobrovolní hasiči. Zájem byl velký, před polednem nám tu vznikl i určitý přetlak. Všichni, kdo přišli, chtěli jít hned sázet stromky, ale na to jsme neměli kapacitu,“ uvedl Pavel Indra s tím, že některé skupinky tak musely chvíli počkat. 

Čelenky z listí i řezání pilou
Kdo ale zrovna nesázel, rozhodně se nenudil. Na koho se nedostaly sazenice, ten vyklízel klest a připravoval tak další plochu pro vysazování. Na mýtinách i v okolí chaty Pod věží bylo toho dne osmdesát lesních správců a pracovníků lesa z celého kraje. Ti kromě sázení stromků připravili pro návštěvníky pestrý doprovodný program. A tak střelba z luku na terč, výroba čelenek z podzimního barevného listí nebo skládačky s lesní tematikou zabavily děti i rodiče. Někdo vyráběl ptačí budku, jiní zkoušeli, jak se řeže velkou ruční pilou. Nechyběly motorové pily různého stáří a těžká lesní technika, ale taky ukázky stahování dřeva koňmi. Kdo se chtěl dozvědět více o lese, navštívil stan Lesní pedagogiky, kde lesáci ochotně odpovídali na vše, co lidi zajímalo.

Návštěvníci obdivovali ještě dva speciální hosty. Uprostřed travnatého tábořiště mezi chatkami seděli na bidýlku sokoli. Do Radíkova je přivezl sokolník Petr Schäfer ze Stránského u Rýmařova. V tamní záchranné stanici ošetřil už tisíce dravců a sov a nyní zájemcům ochotně odpovídal na dotazy ohledně života těchto opeřenců.

Budeme pokračovat
Jak se akce, kterou lesy České republiky pořádali poprvé, lidem líbila? Většina dobrovolníků si ji pochvalovala. „Akce jsme se zúčastnili proto, že tu žijeme a máme rádi přírodu. Chodili jsme sem do lesa od dětství a teď tu žádný není. Máme dvě malé děti a chceme, aby měly rádi les a vážili si přírody. A vítáme příležitost zasadit aspoň nějaké stromky,“ uvedla maminka Kateřina Motlová s tím, že dětem se líbil také doprovodný program. „Myslím, že to bylo zorganizováno dobře, na to, kolik tady bylo lidí,“ dodala maminka.

Na mýtiny proudily další skupiny zájemců i během odpoledne, kdy se obloha protrhala, a pokračovaly v sázení stromků. Těch nakonec vysadili přes osm tisíc. Někteří se netajili přáním, že by si rádi zasadili stromků více.  „Dnešní akce měla spíše symbolický smysl. Nyní vše vyhodnotíme, abychom do budoucna věděli, co lze zlepšit. Rozhodně ale už nyní plánujeme menší akce pro místní lidi v regionech, aby se mohli zapojit i tam,“ přislíbil za Lesy ČR krajský ředitel Pavel Indra. 

 
DEN ZA OBNOVU LESA V ČÍSLECH
19. 10. 2019
6 hodin
14 míst v České republice
31 tisíc dobrovolníků
2 miliony sazenic
1/3 území ČR pokrývají lesy
Polovinu lesů vlastní stát, druhou polovinu soukromníci a obce

ČÍSLA V KRAJI
1 místo v Olomouckém kraji – Radíkov 
3000 účastníků
8000 sazenic

Přežít by mělo 90 % z nich. Nový les by měl lépe zadržovat vodu. O stromy se budou starat lesy ČR. Díky dešťům v první polovině října by stromky měly mít šanci na přežití. Byly navíc sázeny s ochrannými baly, které by jim měly pomoct zvládnout případné období sucha. 

Další články