Neděle 12.7. Bořek
Menu

Olomouc se připravuje na druhý ročník obnoveného masopustu

Olomouc se připravuje na druhý ročník obnoveného masopustu

foto: MmO

12. 02. 2020 - 20:00

Druhý ročník obnoveného masopustního veselí v Olomouci vypukne už v sobotu 15. února v devět hodin ráno. Návštěvníky akce jako první přivítá folklorní soubor Haná. Během chvíle pak přijde na řadu tradiční zabijačka s ukázkami práce řezníků, zazní také cimbálovka Záletníci.

Letošní ročník je druhým, obnovené masopustní veselí loni totiž vzbudilo u veřejnosti ohlas, alespoň tak o obnovené tradici mluví olomoučtí radní.

„Obnovení masopustní tradice v Olomouci loni vzbudilo velký zájem veřejnosti. Letos jsme se rozhodli masopust výrazně obohatit. Do města jsme přizvali Divadlo Kvelb s obřími maskami a tradičním veselím, které určitě zaujme svým programem a lidé se budou moct ve velké míře pobavit v masopustním duchu,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Taškařice Kvelbu začne dvě hodiny po poledni.

Tradiční medvěd, smrtka a další masky projdou město v průvodu od 11 hodin. Zastavovat se budou hlavně u hospodských. Chasu z průvodu budou vítat slivovicí a sladkým pečivem.

Tanci s medvědem bude ovšem předcházet zásadní událost, a to předání masopustního práva městskou radou. Kdo bude v kožichu medvěda, zatím není jisté. Loni jím byl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Tradiční zabijačka bude probíhat pod vedením řeznického mistra Miroslava Kasala z Holice ještě jednou hodinu po poledni. Samozřejmostí bude prodej zabijačkových specialit, sýrů, delikates i regionálních piv a slivovice.

Masopust ale může lákat i děti. Ty mohou na náměstí vidět králíky, slepice, ovce, kozy nebo husy a kačeny. A v dětské dílně Divadla Kvelb si mohou vyzkoušet obří masky a maškary, povozit si malý loukoťáček nebo se vyfotit s ojedinělou dvoumetrovou masopustní čepicí.

I letos budou na Horním náměstí při masopustním veselí ledové sochy Mariána Maršálka a Václava Lemona. „Pokud to počasí dovolí, budou se z více než stokilových ledových kvádrů vytvářet přímo na místě,“ podotkla náměstkyně Záleská. Ze zmrzlé vody sochaři vytvoří řezníka s prasetem v trokách, rychtáře se slivovicí, rychtářku s tácem jitrnic a malou Hanačka v kroji.

K dobré atmosféře bude v sobotu hrát cimbálová muzika Bukovinka nebo hanácký mužský sbor Rovina. Poslední položkou programu bude vystoupení skupiny Stracené ráj.

Loni zavítalo na Olomoucké masopustní veselí asi šest tisíc lidí. Podle odhadu organizátorů z magistrátu bude letošní účast ještě vyšší.

0 komentářů

Další články