Dnes:15°C

Zítra:17°C

Neděle 5.4. Miroslava
Menu

Olomouc si připomněla 170 let od narození Masaryka

Olomouc si připomněla 170 let od narození Masaryka

foto: Blanka Martinovská

09. 03. 2020 - 09:05

Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident, osobnost, která se zapsala do moderní historie nejen našeho, ale i slovenského národa. V pátek odpoledne proběhla připomínka jeho blížícího se výročí narození. Už v sobotu 7. března totiž uplynulo 170 let od narození této historicky významné postavy.

 

Představitelé města, sokolské organizace, Masarykovy společnosti, Univerzity Palackého i Armády ČR a dalších spolků a institucí, si výročí prezidenta Masaryka připomněli na Žižkově náměstí před pomníkem se sochou TGM od sochaře Vincence Makovského. Primátor Olomouce Miroslav Žbánek v rámci svého proslovu citoval i několik pasáží ze slavné knihy Karla Čapka Hovory s TGM.

„Na Masarykově životním příběhu je dobře vidět, jak se liší velký státník od obyčejného politika. Masaryk, syn z venkovských chudých poměrů, se stal poslancem říšského sněmu. Přesto později neváhal na svůj mandát sám rezignovat, když dospěl k závěru, že velká politika ve Vídni vyžaduje další vzdělávání, které mu dle jeho názoru ještě chybělo. Když chtěl prosazovat spolupráci českého a slovenského národa, našel si bydlení na Slovensku, kde pak trávil obrovské množství času, aby správně pochopil slovenskou duši. Mnohokrát zdůrazňoval, že dobrým politikem se člověk nestane ani díky akademickým titulům, ani díky síle stranických sekretariátů, ale jen díky plnému osobnímu nasazení a otevřenosti,“ konstatoval primátor Žbánek na adresu osobnosti prvního československého prezidenta.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články