Dnes:11°C

Zítra:10°C

Sobota 23.10. Teodor
Menu

Podzimní Flora klepe na dveře! Co nabídne?

Podzimní Flora klepe na dveře! Co nabídne?

foto: Lukáš Blokša

08. 10. 2021 - 07:15

Podzimní Flora je tady! Další etapa letošních květinových výstav, které pořádá Výstaviště Flora ve Smetanových sadech, proběhne mezi 14. a 17. říjnem. Za úkol má připomenout význam ovoce a zeleniny pro člověka, ale také zdravé způsoby jejich pěstování.

Hlavní expozici, která nese název „… v říši ovoce a zeleniny“, v pavilonu A již tradičně spoluvytvořila Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a také Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky. 

„Podzimní etapa Flory Olomouc - Hortikomplex coby tradiční přehlídka zemědělských výpěstků poskytne prostor pro prezentaci českých a moravských producentů ovoce a zeleniny,“ uvedla na tiskové konferenci k představení programu výstavy Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc.

To se letos tematickým laděním podzimní etapy připojilo k celosvětové iniciativě Organizace spojených národů (OSN), jejíž Valné shromáždění vyhlásilo rok 2021 jako Mezinárodní rok ovoce a zeleniny.

Tradičně bude mít na výstavě svou expozici i Český zahrádkářský svaz. Letos je nazvaná „U nás v sadu“. Součástí bude v přízemí přístavby pavilonu A kromě inspirativních expozic třinácti územních organizací ČZS také oblíbená pěstitelská poradna a prezentace starých odrůd ovoce. A návštěvníci budou moct posedět i u dobrého vína.

Zahradnické trhy i festival gastronomie Olima s hvězdami české cukrařiny

Během podzimní etapy Flory Olomouc proběhnou i mezi Olomoučany oblíbené Zahradnické trhy. Nabídnout množství výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických či domácích potřeb.

A chybět nebude ani festival gastronomie a nápojů Olima. Ten bude v pavilonech A (na galerii) a E.

V jeho rámci se uskuteční soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem.

Návštěvníci budou moct být u slavnostního vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje.

Na festivalu se představí významný cukrář Josef Maršálek známý z pořadu Peče celá země a vítězka první řady této soutěže Petra Burianová. Oba navíc návštěvníky potěší autogramiádou přinesených knih, a to v sobotu 16. a v neděli 17. 10. vždy od 13 do 14 hodin.

Své místo v programu podzimní etapy výstavy Flora Olomouc má tradiční Dýňodlabání - soutěž pro žáky základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání dýní.

Soutěž proběhne na Samba, výtvory pak budou vystavené v jedné části pavilonu G.

Galerii pavilonu A pak obohatí prezentace sedmi středních odborných škol Olomouckého kraje, lidé zde najdou také mykologickou poradnu a expozici podzimních hub.

Do pavilonu H by určitě měli zamířit zájemci o vcelaření. K vidění bude prezentace včelařských potřeb a včelích produktů Hanácká včela. Připravené budou přednášky, workshopy i zajímavý program pro děti.

Oranžerie nabídne výstavu Nadace Partnerství Strom roku - Stromy s nejsilnějším příběhem 2019 - 2021. Další výstava s názvem České zahradní umění renesance a baroka v kontextu evropského vývoje (1550-1720) pak bude k vidění venku u oranžerie v části parku zvané platanový bosket.

Pestrý doprovodný program je naplánovaný i na podiu v pavilonu A. Půjde o atraktivní floristické show v podání předních českých floristů, floristickou soutěž ČZS či přednášky zaměřené na pěstování ovoce a zeleniny a také na mykologii.

Na další populárně-naučné workshopy a přednášky se návštěvníci podzimní etapy mohou spolu s hudebním a zábavným programem těšit na venkovní scéně Samba ve Smetanových sadech naproti Palmovému skleníku (vedle platanového bosketu).

Podzimní Flora Olomouc - Hortikomplex se uskuteční od čtvrtku 14. do neděle 17. října na olomouckém Výstavišti Flora. Jeho brány se návštěvníkům otevřou vždy v 9 hodin ráno. Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu se uzavřou v 17 hodin, v neděli již v 16 hodin.

Rozkvetlé památky 2021 - jedinečná floristická aranžmá ve čtyřech chrámech

V souvislosti s podzimní etapou Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy pořádá od 14. do 29. října akci Rozkvetlé památky - přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v olomouckých sakrálních památkách.

Letos tak budou ukázky floristického umění k vidění v těchto kostelech: Husův sbor (ulice U Husova sboru), sv. Mořice (ulice 8. května), Neposkvrněného početí Panny Marie (ulice Slovenská - Dominikáni) a Panny Marie Sněžné (ulice Denisova). 

Rozdělení expozic na Floře

Pavilon A: … v říši ovoce a zeleniny“ - hlavní expozice
Pavilon A přístavba (přízemí) : U nás v sadu - expozice ČZS
Pavilon A galerie + pavilon E: Olima 2021 (Olima Cup, Flora košt, Flora džem)
Oranžerie: Stromy s nejsilnějším příběhem 2019-2021 - výstava Nadace Partnerství
Pavilon H: Hanácká včela - prezentace včelařských potřeb a včelích produktů
Pavilon G: expozice Dýňodlabání
venkovní scéna Samba: Dýňodlabání, workshopy, hudební a zábavný program
venkovní plochy výstaviště a pavilon G: podzimní Zahradnické trhy

Důležité informace

Flora Olomouc - podzimní etapa
Termín: čtvrtek 14. až neděle 17. října 2021
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek - sobota 9:00 - 17:00, neděle 9:00 - 16:00
Základní vstupné: online 140,- Kč; na místě v době konání výstavy 160,- Kč
Prodej vstupenek: https://bit.ly/Vstupné
Aktuální informace: www.flora-ol.cz
FB událost: https://bit.ly/3kNeT8p 

Další články