Dnes:-2°C

Zítra:3°C

Úterý 18.1. Vladislav
Menu

Romská pouť opět na Svatém Kopečku! Mši odslouží biskup Malý

Romská pouť opět na Svatém Kopečku! Mši odslouží biskup Malý

foto: Archiv

06. 09. 2021 - 08:57

Na Svatém Kopečku se v sobotu 11. září uskuteční tradiční Romská pouť, ojedinělé duchovní setkání Romů z Čech, Moravy a Slovenska. Po roční pauze se tak pouť vrací na místo, se kterým je od počátku vzniku spjatá. Motivem letošního, 23. ročníku, je Amen nasan vaš peske cudze (Nejsme si cizí). Mši svatou odslouží Václav Malý, předseda Rady Iustitia et Pax, menšiny a migranti a Rady pro pastoraci krajanů v zahraničí. V minulosti působil také jako mluvčí Občanského fóra.

U kříže pod bazilikou se v sobotu v 11:50 sejdou poutníci. Část z nich dopotuje na místo Poutní alejí ze Samotišek. Mši svatou letos odslouží biskup Václav Malý. Poutníci se následně zúčastní oběda a posezení u kávy. Po polední pauze bude program pokračovat v klášterních ambitech, přednášet zde bude pátr Hyacint Pavel Kuchta na téma Ježíšovy vlastní. Připravené jsou i aktivity pro děti.

Účastníci pouti shlédnou na parkánech výstavu fotografií, která je průřezem z uplynulých ročníků. Doprovodný program pro nejmenší provede děti skutky milosrdenství.

Na jednotlivých stanovištích mohou plnit úkoly inspirované evangelijními příběhy, jako je například napojení žíznivého, uzdravení nemocného či nasycení hladového. Děti, které zvládnou projít všemi stanovišti, získají malou odměnu,“ sdělila za přípravný tým koordinátorka Jitka Laštůvková.

Romská pouť už přes dvacet let naplnuje snahu vytvořit prostor pro společné duchovní sdílení romské komunity z České republiky a Slovenska.

Řada poutníků přijíždí opakovaně, pouť se pro ně stala již každoroční tradicí. Atmosféra je vždy přátelská, mnozí své vzdálené známé potkávají jednou za rok právě tady. Setkání je příležitostí pro společnou modlitbu a vzájemné sdílení, přibližuje Richenza Buková, pastorační asistentka Charity Olomouc. V 17:00 skončí celá pouť závěrečným požehnáním v bazilice Navštívení Panny Marie.

Další články