Zde může být vaše reklama.

Medaile, besedy, výstavy Univerzita během 30. výročí revoluce nabídne bohatý program

Univerzita během 30. výročí revoluce nabídne bohatý program

foto: Pixabay

14. 10. 2019 - 20:00

Bude to třicet let, co byli tehdejší studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého v Olomouc jedněmi z hlavních hybatelů listopadových událostí na střední Moravě. I vzhledem k tomuto faktu se univerzita velice výrazně zapojí do přípomínky třicátého výročí sametové revoluce bohatým programem. Ten bude sestávat ze z různých přednášek, besed, výstav i slavnostním aktů. Ty porběhnou hlavně formou ocenění osobností, které se zasloužily o rozvoj demokraciie v česko-slovenském prostředí. Kdo si pamatuje ikonickou zeď z kartonových krabi před právnickou fakultou - i ten se dočká, protože bude. Letošní oslavy dostaly také atraktivní vizuál.

Medaile dostanou Schwarzenberg, Kocáb i Vášáryová

Hlavní program akcí, které potrvají od 11. do 19. listopadu, zahájí výroční přednáška k poctě prvního poválečného rektora univerzity J. L. Fischera, podle kterého jsou dnes pojmenované budovy kolejí na Envělopě. V kapli Božího Těla na Konviktu ji k lidem pronese Eliška Wagnerová, význačná právnička, soudkyně a bývalá politička. Jen o pár hodin později na ni na pedagogické fakultě naváže historik Pavel Kreisinger s přednáškou, ve které popíše sedm klíčovým momentů sametové revoluce.

A bude to mimo jiné právě Wagnerová, která o den později přebere spolu s dalšími laureáty z rukou rektora v Arcibiskupském paláci pamětní medaile olomoucké univerzity.

„Jsme velice rádi, že naše pozvání přijalo hned několik osobností, které se významně podílely na formování demokratických hodnot v české a slovenské společnosti. Symbolické ocenění převezme ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, politik Karel Schwarzenberg, hudebník a aktivista Michael Kocáb, diplomatka a herečka Magdaléna Vášáryová, ombudsmanka Anna Šabatová nebo emeritní rektor Josef Jařab,“ vypočítává hosty rektor UP Jaroslav Miller. Mezi pozvanými nechybí ani herečka Ivana Plíhalová, sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová, signatář Charty 77 Tomáš Hradílek nebo hudebník Jaroslav Hutka.

„S některými oceněnými se bude moci ve večerních hodinách setkat i veřejnost, a to v prostorách Kina Metropol, kde proběhne veřejná beseda na téma 30 let poté a také filmová projekce osobitého dokumentárního portrétu Homo Academicus,“ dodává Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy. Kromě snímku o životě profesora Josefa Jařaba, prvního svobodně zvoleného rektora v Československu po sametové revoluci, se na velkém plátně objeví i dobové záznamy z listopadových událostí.

Univerzita nabídne přednášky i křty knih

Kromě slavnostních aktů připravuje UP i další kulturní a společenské akce. Předtím, než vyvrcholí připomínkové akce společným happeningem města a univerzity v neděli 17. listopadu na Palachově náměstí, proběhne hned několik besed, výstav a křtů knih. Retrospektivní publikaci mapující třicet let svého vývoje představí lékařská fakulta. Fotografickou kroniku revolučního roku Okamžiky 1989 pak pokřtí ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc Vydavatelství UP. Na fotografiích známých autorů, jako jsou Milena Valušková, Vladislav Galgonek, Jindřich Štreit, Petr Zatloukal či Luděk Peřina, jsou zachyceny důležité a zlomové momenty veřejného života, které zásadně přispěly k pádu politického režimu v bývalém Československu.

„Dalším atraktivním bodem programu bude diskuze o svobodě slova, kterou připravujeme ve spolupráci s Českou televizí na čtvrtek 14. listopadu v aule pedagogické fakulty. Mezi panelisty se objeví jak hosté z televize, tak vedoucí katedry žurnalistiky Petr Orság nebo dokumentarista Adam Drda,“ říká Ondřej Martínek, koordinátor univerzitních oslav. Na téma Evropská unie: Společné hodnoty v měnícím se světě promluví v neděli 17. listopadu na půdě Konviktu profesor Laurens Jan Brinkhorst, bývalý nizozemský diplomat a ministr. Přednáška se uskuteční v rámci světově prestižního cyklu Cleveringa Lectures, který pořádá univerzita v Leidenu na počest profesora Rudolfa Pabuse Cleveringy, který odvážně vystoupil na její půdě v listopadu 1940 proti rezignaci židovských profesorů, jež byla vynucena nacistickými okupačními úřady. 

Oslavy třiceti let demokracie nejen vážně

„K letošnímu jubileu připravujeme akce nejen edukativního či vzpomínkového charakteru, ale i programové body odlehčenějšího charakteru. Ve spolupráci s právnickou fakultou chystáme například Večer komunistické fotografie spojený s dobovou módní přehlídkou nebo akci s podtitulem Sametová rekonstrukce, kdy znovu postavíme v rámci happeningu před právnickou fakultou krabicovou zeď, která se stala jedním ze symbolů olomouckého sametu,“ dodává Martínek.

Před bývalým sídlem komunistické strany se tak v pondělí 19. listopadu mohou lidé těšit na koncerty a tematický doprovodný program, o den dříve na stejném místě proběhnou pietní akty. Univerzita připravuje i univerzitní speciál hospodského kvízu k 17. listopadu a do dalšího doprovodného programu se chystají zapojit i její studentské organizace. Originální edici upomínkových předmětů pak nabídne univerzitní obchod a informační centrum UPoint na Horním náměstí.

Už v této době včak nedočkavci mohou zamířít do univerzitní knihovny na Zbrojnici, kde je výstava Slavíme 30 let sametové revoluce a pokud ne tam, tak na Horním náměstí je výstava Okamžiky sametové revoluce.

Aktuální program oslav naleznete na zde.

Další články