Dnes:29°C

Zítra:24°C

Čtvrtek 24.6. Jan
Menu

V Galerii Šantovka je k vidění výstava NEomezení

V Galerii Šantovka je k vidění výstava NEomezení

foto: Lukáš Blokša

15. 04. 2021 - 16:03

Galerie Šantovka spolu s regionálními umělci připravila ve svých prostorách výstavu s názvem NEomezení. Zhruba čtyři desítky děl obsadily první patro nákupního centra, které se tak stalo galerií v pravém slova smyslu. A to v době, kdy všechny galerie i výstavní síně musí mít své prostory zavřené.

Podle pořadatelů je hlavním cílem akce povzbuzení kulturního života v Olomouci. Zároveň se umělcům nabízí k vystavování děl netradiční prostor obchodní galerie. Výstava začala včera, 14. dubna a potrvá až do 16. května.

Kde výstavu v Šantovce najdete?

Výstava NEomezení je symbolicky situována na chodbách pod největší sdílenou malbou ve střední Evropě, na které se v minulosti podílelo více než 1600 umělců.

„Jsme velmi rádi za to, že můžeme podpořit umělce z Olomouce a okolí. Jsme jediná galerie ve městě, která je aktuálně otevřena,“ říká ředitel centra Petr Navrátil.

Výstava čítá zhruba 40 obrazů a pět fotografií

Mezi exponáty jsou umělecké kousky od Vincenta Chigniera, Pavla Lacka, Pausera, Chaos Company, Terezy Tomaštíkové, Anny Dvořákové, Marcela a Marka Hubáčkových, Diany Kaprálové, Jana Loebla a Ondřeje Javůrka. Návštěvníci mohou také vidět fotografie Lukáše Navary a Michala Botka.

V den zahájení výstavy uspořádalo centrum online koncert zpěvačky Terezy Wrau, která vystoupila se svými originálními písněmi přímo v prostorách galerie.

Šantovka chystá živé výlohy

Výstavou program v Šantovce nekončí, v dalších týdnech přijdou další zpestření.

„V momentě, kdy se otevřou obchody s módou v prvním patře, umístíme do výloh místo umělých
figurín reálné modely a modelky z masa a kosti. Tento program nese pracovní název „živé výlohy,“ říká mluvčí centra Petr Hlávka.

„Výstava NEomezení je příležitost, jak vrátit život do prostor Galerie Šantovka, ale hlavně jak
podpořit umělce, kteří museli kvůli COVID-19 odložit většinu nasmlouvaných výstav a jiných
aktivit, jako byl třeba i námi plánovaný prodejní veletrh Art Fair,“ říká spoluautorka expozice a organizátorka Street Art festivalu Romana Junkerová.

Výstava je také startem plánované spolupráce Galerie Šantovka s organizátory Street Art festivalu.

„V září chystáme event, který propojí fenomenální umělecké skupiny street artu, skvělou tematickou hudbu a gastronomii,“ říká mluvčí centra.

Další články