Sobota 4.7. Prokop
Menu

V Olomouci proběhl již devátý ročník Streetartfestivalu

V Olomouci proběhl již devátý ročník Streetartfestivalu

17. 09. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Ve dnech 8.–11. září se v rámci Dnů evropského dědictví uskutečnil další ročník Streetartfestivalu pod patronací města Olomouce. SAFE 2016 tak plynule navázal na předešlé ročníky, kdy se události zúčastnili výtvarníci světového formátu jako je Mr. Dheo, Slider, Soten či Pariz. Ti právem za svůj streetart, kterým ozdobili ulice v centru města, budovu panelového domu u Fakultní nemocnice nebo sklad firmy Topgal ve Šternberku, sklidili ohromné uznání.

SAFE 2016 opět přinesl spoustu nových a neotřelých graffiti pieců, které mají na svědomí špičky domácí scény, tento rok se zúčastnili umělci jako například Noneck, Keim, Oliver, Post, Pauser,Guilty, Furio, Geno, Yudoe a spousta dalších. Malovalo se na 412 metrů dlouhou protipovodňovou stěnu kolem řeky Moravy, naproti Kojeneckému ústavu. Stěna tak svým rozměrem umožnila umělcům výtvarně se vyjádřit odlišným způsobem, než jak tomu bylo minulý rok, kdy se malovalo na výškové budovy.  Umělci si tentokrát zvolili koncept vody, když graffiti zakomponovali do vodní hladiny, která se táhne podél celé stěny a propojuje tak jednotlivé piecy writerů.

Součástí SAFE 2016 byl bohatý doprovodný program, konala se vernisáž k výstavě "Streetart on Canvas" v prostorách Coffee Library Zbrojnice, která mimochodem poběží až do 30. září.  Festival probíhal za slunečného počasí, kdo přišel, mohl se slunit na břehu u Moravy, nebo se svlažit ve vodě. Závěrem se konala afterparty v zázemí Ololodi, čímž se festival symbolicky propojil s multikulturním festivalem Řeka má duši organizovaným na podporu regionální kultury a místních umělců. "Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se  na festivalu podíleli, podpořili jej, dorazili si zamalovat nebo se jen kochat pohledem. Devátý ročník byl opět parádní a my se těšíme na příští jubilejní desátý ročník," řekla organizátorka akce Romana Junkerová.

Projektu Streetartfestival se dlouhodobě věnuje Olomoučan Tomáš Junker alias Pauser https://www.facebook.com/pauser/, designer a graffiti writer, který se ze syrového dítěte ulic v běhu let přetavil v uznávaného umělce, který se věnuje graffti na profesionální úrovni nejen u nás, ale i v rámci Evropy a Spojených Států. Za zmínku stojí jeho letošní výstava Beyond the Wall pořádaná v Hamburgu jako součást Arabesque festivalu.

-age-

0 komentářů

Další články