Dnes:20°C

Zítra:26°C

Středa 24.4. Jiří
Menu

V Uničově se těší na masopust, za týden vypukne

V Uničově se těší na masopust, za týden vypukne

foto: archiv redakce

01. 02. 2016 - 00:00

Masopustní veselí vypukne v Uničově na masopustní úterý 9. února 2016, a to ve 14.30 hodin na nádvoří městského úřadu na Masarykově náměstí. Program zahrnuje rej masek, vystoupení flašinetáře, maškarní průvod městem, masopustní testament, pochování basy a bohaté občerstvení sestávající z masopustních specialit. Všechny masky a maškary jsou vítány.

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a Postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů (6. ledna), má pevné datum, tak jeho konec je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopust vychází především z římského náboženství, které s předjařím spojovalo vegetační a plodnostní božstva jako je Bakchus.

Masopust představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý jsou zvány končiny, ostatky, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Název karneval je synonymem masopustu (z italského carnevale, vlastně „maso pryč“).

-red-

0 komentářů

Další články