Dnes:-2°C

Zítra:3°C

Úterý 18.1. Vladislav
Menu

Vánoční trhy v Olomouci zveřejnily program! Co vás čeká?

Vánoční trhy v Olomouci zveřejnily program! Co vás čeká?

foto: Lukáš Blokša

09. 11. 2021 - 10:15

V centru města v těchto dnech probíhá příprava tradičních vánočních trhů. Na Horním náměstí už se staví stánky, vánoční stromeček už stojí na svém místě. Advent v Olomouci, pokud to situace dovolí, také letos nabídne zajímavý program, výborný punč a atmosféru plnou tradic. Pořadatelé trhů zveřejnili detailní program na svém webu.

Každoročně bývaly Vánoční trhy v Olomouci akcí, která přilákala návštěvníky ze všech možných koutů republiky, Evropy i světa. "Loňský rok spoustu věcí změnil a to nejhlavnější, v co všichni doufáme, teď je, aby mohly oblíbené trhy v předvánočním čase proběhnout s co nejmenším omezením. Přípravy jsou v plném proudu, začíná se 21. listopadu," prozradila na tiskové konferenci k programu trhů Markéta Záleská, náměstkyně primátora.

Vývoj pandemické situace v České republice i platná opatření sledují jak zástupci pořadatele trhů, tak města. "Doba se změnila a na okolnosti okolo koronaviru musíme myslet. Kulturní Olomouc, se kterou máme uzavřenou novou koncesní smlouvu na pořádání Vánočních trhů do roku 2025, se dle smlouvy zavázala k dodržování aktuálně platných právních předpisů. Po loňském roce, kdy trhy probíhaly vzhledem ke koronavirové situaci v omezenějším rozsahu, všichni doufáme, že letos budou opatření snad jen minimální a nijak extrémně nezasáhnou do naplánovaného programu," uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

Trhy budou klást důraz na tradice. V programu i mezi stánky

Samotné zahájení trhů proběhne v neděli 21. listopadu a hudebním vystoupením ho doprovodí asi nejvýraznější osobnost letošního programu, Bára Basiková. Ta vystoupí na pódiu, které se chystá na Horním náměstí, od 18:15. V rámci programu se letos mohou návštěvníci těšit také na kapelu Legendy se vrací, písničkáře Pavla Dobeše, Orchestr Jaroslava Ježka a další. Vystoupí také několik olomouckých uskupení - Kassiopea, Music Bodo a Alenášek, Big Band Žerotín a další.

Vánoční trhy budou také letos chtít ctít tradice adventu a českých Vánoc, tomu by měl odpovídat sortiment nabízený v dřevěných stáncích. Horní a Dolní náměstí nabídne také tradiční vhled do gastronomie, těšit se návštěvníci mohou na punče, perníčky, ale i další občerstvení. Samozřejmostí jsou stánky s dárkovými předměty, typickým vánočním sortimentem i řemeslnými výrobky.

"Vybrali jsme takové prodejce, jejichž zboží se hodí k předvánočnímu období, a stejný přístup máme i k produkci na pódiu, která bude také převážně vánoční. Návštěvníci si tak budou moci užít hudební vystoupení, kino s pohádkami pro děti i další program," nastínil program organizátor trhů Petr Ilgner.

Součástí trhů bude také historický kolotoč a Ježíškova dílna, organizátoři ale slibují i novinky. Jednou bude zcela nová zvonička s vyhlídkou, návštěvníci tak budou mít možnost shlédnout trhy z nadhledu. Tradiční Ježíškova dílna bude na Dolním náměstí, kde se plánuje vytvořit ze stánků improvizované náměstíčko, kde budou představována tradiční řemesla. Pokud to situace dovolí, jsou v plánu také tradiční kulinářské večery na pódiu a víkendová grilování.

Brusle v centru potřeba nebudou, kluziště se nechystá

Ruské kolo už čeká na první návštěvníky, které bude moct povozit. Nedílnou součástí Vánočních trhů v Olomouci bylo v posledních letech kluziště umístěné na Dolním náměstí, to se ovšem letos nechystá, řeší se, kam by se mohlo přesunout do budoucna. "Je to součást nového konceptu, který odráží mnohaleté debaty o ochraně památek na Dolním náměstí, které je součástí památkové rezervace, a také reakci na časté stížnosti veřejnosti. Chtěli bychom, aby v budoucnu kluziště našlo své místo jinde. To pořadatelé prověřují, jsem si jistá, že řešení najdou a v příštím roce se nám oblíbené bruslení pod širým nebem vrátí," myslí si náměstkyně Záleská.

Trhy začnou 19. listopadu a skončí 23. prosince. Otevřeno bude každý den mezi desátou hodinou dopoledne a devátou hodinou večer. V pátky a soboty bude otevřeno až do 22. hodiny. Slavnostní zahájení trhů proběhne v neděli 21. listopadu.

Aktuální podobu programu, která se může v závislosti na vývoji pandemické situace v České republice měnit, najdete vždy na speciálním webu.

Další články