Dnes:26°C

Zítra:30°C

Pondělí 21.6. Alois
Menu

Zaparkuj opět oživí veřejný prostor v Olomouci

Zaparkuj opět oživí veřejný prostor v Olomouci

foto: Lukáš Blokša

08. 06. 2021 - 11:02

Šest let kino zeleném hávu oživovala univerzitní iniciativa Zaparkuj veřejný prostor v Olomouci. Za tu dobu má za sebou desítky filmových projekcí, koncertů i dalších akcí a aktivit. Do letošního roku jde se spoustou novinek. Tou nejvýraznější je univerzitní modrá, do které se celá iniciativa převlékla. Co se naopak nemění, je pestrá nabídka akcí - od koncertů, přes filmové projekce, po hospodské kvízy pod širým nebem.

První vlaštovku letos Zaparkuj absolvovalo jako partner úspěšné akce Olomouc (o)žije, kdy se i díky univerzitě celé centrum zaplnilo umělci, ale hlavně posluchači.

A ve čtvrtek 10. června čeká Zaparkuj v Bezručových sadech první letošní akce ve vlastní režii, ZaparlikFest.

Na něm vystoupí od půl sedmé jesenický písničkář Zapomělsem, na nějž naváže filmová projekce oceňovaného dánského dramatu Chlast.

Zároveň se návštěvníci mohou těšit na odpočinkovou zónu, workshop slackline, půjčovnu dek i sportovního vybavení a deskových her.

Herní itinerář jsme před sezónou doplnili o populární pétanque, Mölkky a Kubb či mobilní hřiště na badminton. Příjemnou novinkou jsou i omyvatelné kelímky na našich akcích nebo originální plážová lehátka,“ vyjmenovává lákadla Ondřej Martínek, koordinátor univerzitních eventů. V pátek a sobotu pak univerzitní barvy oživí program festivalu Michalský výpad v areálu Uměleckého centra UP.   

Z Letňáku na Zbrojnici a zpět

Další akce čeká Zaparkuj jen o týden později. Univerzita se spojí s organizátory Vintage.Market.Olomouc, provozovateli Letního kina a charitativním obchodem Dobrodruhá, aby společně oživili Biskupské náměstí, areál Letňáku a nádvoří Zbrojnice v rámci Svátků města jinak. Během dvou dní nabídnou návštěvníkům pod heslem „Z Letňáku na Zbrojnici a zpět“ bleší trhy a swap, koncerty, večerní filmové projekce, street food zónu a další bohatý program pro děti i dospělé.

„Právě nádvoří univerzitní knihovny bychom rádi hned několikrát během léta proměnili v příjemnou odpočinkovou zónu plnou pohodlného posezení, atraktivního kulturního programu a kvalitní gastronomie. Ačkoliv jsou tyto prostory primárně pomyslným srdcem univerzity, rádi bychom je více zpřístupnili veřejnosti,“ dodává Martínek.

Na nádvoří Zbrojnice tak dva dva bude chill out a gastro zóna, k poslechu zahraje Salih Hadžiabdić nebo Trio Amigos. Během obou večerů se navíc v areálu uskuteční i letní kino. Diváci se mohou těšit například na příjemnou letní komedii Palm Springs. 

ReFresh UP aneb Univerzita městu

Novinkou v programu Zaparkuj letos bude několikadenní festival ReFresh UP na parkánu Konviktu od 22. do 24. června.

V divadelním šapitó představí svá nová alba olomoučtí Dirty Old Dogs i držitelé několika sošek Anděl: ostřílený písničkář Thom Artway a kapela Květy. Hudební program doplní písničkářka Žofie Kabelková nebo živelné duo Hello Marcel. „V literárně zaměřené části programu se můžou zájemci těšit na besedu se spisovatelkou a držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu Lucií Faulerovou a svou tvorbu představí v rámci autorského čtení i vítězové letošního ročníku Literární soutěže pro studenty UP,“ láká nejen milovníky knih Tomáš Krejčiřík, dramaturg Zaparkuj.

Jako doprovodný program je připravená filmová projekce, chybět nebudou ani sportovní aktivity a speciální univerzitní Hospodský kvíz.

„Jsem velmi rád, že se život pomalu vrací do normálu nejen ve městě, ale i na Univerzitě Palackého, která má nemalý podíl na kulturním dění v Olomouci,“ říká závěrem Martínek. 

Další články