Dnes:13°C

Zítra:10°C

Středa 20.11. Nikola
Menu

Na tradice Velikonoc se čím dál víc zapomíná

Na tradice Velikonoc se čím dál víc zapomíná

18. 04. 2019 - 15:00

Velikonoce patří k jedněm z nejstarších svátků. Kdysi se slavily jako vítání přicházejícího jara, jejich křesťanskou podobu pak zná snad každý. V dnešní době ovšem většina tradic padá a stále méně lidí vlastně ví, proč se Velikonoce slaví.

Křesťané si Velikonoce spojují se vzkříšením Ježíše Krista. Před těmito svátky drží čtyřicetidenní postní dobu, která začíná Popeleční středou. Původně to byla doba, kdy se lidé připravovali na křest.

Tyto svátky jara už slavili staří Slované a Germáni. Náboženský význam se objevil poprvé u Židů. Jednalo se o svátky u památky vysvobození Izraelitů z Egypta. Jedná se o oslavu faktu, že Hospodin, když zabíjel prvorozence v Egyptě, přešel a ušetřil ty domy Židů, které byly pomazané beránčí krví.

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, každý rok je tak v kalendáři najdeme u jiného data. Jedno je však jisté. Slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku daného roku. No a ten nastal právě tento týden, takže hurá, můžeme slavit!

 Abychom však tradicím nekřivdily, v posledních letech vznikají i nové tradice. Už několik let se pravidelně na Zelený čtvtek v některých hospodách čepuje zelené pivo, které je vyráběné speciálně pro tento svátek, podobně jako zelená piva na Den svatého Patrika.

-lub-

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články