Dnes:-1°C

Zítra:2°C

Úterý 26.1. Zora
Menu

Tipy na léto Ortopedi varují: žabky ani balerínky nejsou dobrá obuv

Ortopedi varují: žabky ani balerínky nejsou dobrá obuv

foto: Nemocnice AGEL Prostějov

29. 07. 2020 - 10:03

Takzvané žabky neodmyslitelně patří k létu. Jsou módní, pohodlné a není v nich horko. Proto je má v botníku skoro každý. Ortopedi z nich ale radost nemají a varují před jejich častým nošením. Může přinést problémy chodidlům i celému pohybovému aparátu.

Žabky totiž pevně nezajišťují kotník a neposkytují tak nohám žádnou oporu. „To vše se promítá do špatného držení těla. Boty by měly dobře fixovat patní oblast, aby noha neklouzala. Zadní část obuvi by měla mít také zvýšenou platformu, být zpevněná, ale zároveň zajišťovat určitou ohebnost,“ radí zástupce primáře ortopedicko-traumatologického oddělení prostějovské nemocnice MUDr. Josef Grénar.

Žabky navíc nadměrně zatěžují klenbu nohy, deformují a dostatečně nechrání naše chodidla, takže si jednoduše můžeme přivést odřeninu, nakopnout si prsty či podvrtnut kotník v podobě bočního výronu. Vážná vymknutí mohou vést k přetržení vazů či zlomenině a můžeme tak „kráčet“ rovnou k ortopedovi. „Žabkám ovšem musíme přičíst k dobru to, že jsou vhodným preventivním obutím při vstupu do veřejných bazénů či koupališť, kde hrozí nebezpečí šíření kožních nemocí, především virových bradavic, které jsou časté právě v letním období,“ podotýká zástupce primáře s tím, že pokud se žabky nosí opravdu jen sezonně a ne dlouhodobě, žádné významné nebezpečí našim chodidlům nehrozí.

Ani baleríny u odborníků nesklízejí takový úspěch jako u dam, v jejichž botnících najdeme hned několik párů této lehké, módní a finančně nenáročné obuvi. Ovšem boty, které se ohýbají o 180 stupňů, lékaři ani obuví nenazývají. Také jim chybí dostatečně vysoká a zpevněná podrážka. Rovněž chození na vysoké noze se dámám po zdravotní stránce nemusí vyplatit. „Vysoké podpatky zcela mění přirozené držení a pohyb těla, kdy se jeho těžiště posouvá dopředu a vyvíjíme značný tlak i na nárt. Pokud máte boty na podpatku několik hodin, přivodí vám bolesti v lýtkách, kotnících i nártech. Zatěžujete také kolena, což může vést k osteoartróze. Navíc lodičky se zašpičatělou špičkou brání volnému pohybu prstů a deformují jejich přirozený tvar,“ upozorňuje MUDr. Josef Grénar.

Volbou jakých bot tedy udělat v létě ten správný krok? Ideální boty na léto jsou ty, které opisují klenbu naší nohy. „Propadlá klenba totiž může působit zdravotní obtíže, křeče v lýtkách, bolesti kolen, kyčlí, hlavy i krční páteře,“ uvádí ortoped s doporučením, že nejvhodnější jsou na léto sandály či pantofle se správně vymodelovanou stélkou, která podporuje klenbu a správnou chůzi. Dostatečně pevná podrážka pak zase chrání nohu a poskytuje oporu na nerovném povrchu, mírný podpatek do tří centimetrů zajišťuje správnou polohu nohy. A důležitý je také materiál, obuv by měla být volná a vzdušná, abychom nohy nevěznili v neprodyšné botě.

Jak se pak starat o nohy v letním období? „Obecně dbát na hygienu nohou, umýt alespoň jednou denně, pro ty, co jedou k moři, nezapomenout vhodný krém a ošetřovat jím nohy, protože slaná voda a písek je vysušují. Ti, kteří trpí na rohovatění kůže na patách, by měli nohy drhnout pemzou,“ dodává pár rad na závěr zástupce primáře ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Prostějov MUDr. Josef Grénar.

Další články