Zde může být vaše reklama.

Priority příští vlády? Kvalitní zdravotnictví a nízké daně

Priority příští vlády? Kvalitní zdravotnictví a nízké daně

foto: Archiv MF

07. 10. 2021 - 08:00

Olomoucký poslanec a místopředseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Milan Feranec hodnotí uplynulé čtyři roky ve sněmovně. „Nadcházející volby rozhodnou o dalším vývoji naší země,“ říká v rozhovoru pro Hanácký Večerník.

HV: Jak hodnotíte končící volební období z pohledu „řadového“ poslance?
 
Do sněmovny jsem nastoupil jako nováček. Předtím jsem prošel mnoha manažerskými pozicemi v soukromém sektoru, kde debaty musí být věcné a efektivní. Dlouho jsem si proto musel zvykat, protože jednání sněmovny má dvě diametrálně odlišné tváře: Na jedné straně je celkem racionální jednání ve výborech a komisích, kde se argumentuje věcně a odborně. Na druhé straně ale jednání pléna, kde je řečnický pultík a kde jsou přítomné kamery. Tam už jdou věcnost a odbornost stranou a nastupuje politikaření. Toto čtyřleté období mělo tu zvláštnost, že opozice začala předvolební kampaň hned na začátku. Zvolili cestu obstrukcí, natahování jednání, čtení knížek namísto věcných projevů. Fakt to někdy byla smutná podívaná a zdržovalo nás to od skutečné práce.
 
HV: Kdybyste měl vyzdvihnout, co se vám podařilo a co naopak nepodařilo, dokážete něco konkrétního vybrat?
 
Jsem členem Rozpočtového a Hospodářského výboru, takže jsem se primárně soustředil na rozpočet, daňové zákony a dopravu. Jsem rád, že naše vláda nezvyšovala daně, spíše se soustředila na jejich lepší výběr. K tomu patří i EET, o kterém si myslím, že je to dobrý projekt a napomohl narovnání podnikatelského prostředí. Nemohou přeci vedle sebe působit podnikatelé, kteří daně platí, a ti, kteří je neplatí. To by byla velmi neférová soutěž. A tato opatření v letech 2018 a 2019 fungovala. Ekonomika rostla, rostla průměrná mzda, včetně předtím opomíjených profesí, jakými jsou učitelé, vojáci, policisté, hasiči atd. Výrazně se také zvedaly důchody.
 
Jenže pak přišel Covid. A to byl šok pro celou společnost a obrovský úkol pro vládu. Jaká ochranná opatření přijímat, jak ochránit obyvatele před virem, jak posílit zdravotnictví, jak pomoci podnikatelům a ekonomice…
 
HV: Jak vůbec hodnotíte vládu v rámci boje proti Covidu?
 
Zvládala to jako všude ve světě – někdy lépe, někdy hůře. Důležité je poučit se z vývoje loňského podzimu a letošního jara, dokončit očkování, dále posilovat zdravotnický systém. Musíme zvládnout tento podzim. Teď jsme ne tom velmi dobře ve srovnání s jinými zeměmi. Ale nesmíme polevit.
 
HV: Opozice přesto vyčítá vládě, že pandemii nezvládla.
 
To je asi role opozice, vždy a za všechno vládu kritizovat. Zúčastnil jsem se všech schůzí Sněmovny a nikdy, opakuji nikdy, jsem od nich neslyšel kritiku za příliš rychlé rozvolňování protiepidemických opatření. Naopak, opozice neustále kritizovala třeba za zrušení Světového poháru v biatlonu v březnu 2020, za zákaz letů do severní Itálie v témže období, za nošení roušek, za uzavření restaurací, heren, kasin atd. A sama přitom loni v létě slavila ukončení pandemie na Karlově mostě. Předseda ODS na konci léta 2020 tvrdil, že se nic neděje a zavádět opatření je zbytečné. A letos zase – koalice SPOLU navrhla ve sněmovně bod Zrušení stavu pandemické pohotovosti. A kdyby se situace letos na podzim náhodou zhoršila a zase se plnily nemocnice, budou říkat, že za to může vláda. Prostě nezodpovědný populismus ze strany některé opozice. Záměrně říkám „některé“, protože zrovna tento bod Piráti nepodpořili. Ale je úkolem státu, respektive vlády, aby ochránila obyvatele. I přes toto neustálé okopávání kotníků od opozičních politiků.
 
HV: Jak důležité podle vás budou podzimní volby?
 
Budou nesmírně důležité. Podle toho, který ze tří hlavních favoritů zvítězí a sestaví vládu, čeká naši zemi různý vývoj. Pokud to bude hnutí ANO, bude země pokračovat ve vývoji, který známe posledních osm let. Tedy posilování veřejných služeb, růst životní úrovně skrze mzdy, platy a důchody, investice do dopravní infrastruktury, zdravotnictví a bezpečnosti. Žádné drastické zvyšování daní, postupná konsolidace veřejných financí bez drastických sociálních škrtů. Mírně euroskeptický postoj a snaha o udržení národní suverenity bez dalšího předávání kompetencí Bruselu.
 
V případě, že zvítězí SPOLU, bojím se, že nás čeká návrat do devadesátých let, respektive návrat do časů vlády ODS Topolánka a Nečase. Spíše oslabování veřejných služeb, jejich privatizace, stagnace životní úrovně, zvedání důchodů maximálně o pověstných 47 korun měsíčně, větší spoluúčast občanů na zdravotní péči. Můžeme jen doufat, že s vládou SPOLU se nevrátí i řádění pánů Janoušku, Dalíků, Nováků, a to uvádím jen ty pravomocně odsouzené.
 
Pokud ale zvítězí Piráti, vůbec nevíme, co nás čeká. Podle jejich vyjádření to bude zvyšování daní, kontrola státu nad využíváním vlastnictví (zdanění větších bytů), ztráta národní suverenity a posilování role Evropské unie, včetně imigrační politiky. EU nám bude diktovat, co máme dělat a jaké správně evropské hodnoty máme zastávat. Předpokládám, že se budou hodně zvyšovat daně. První budou asi spotřební daně na tu nesprávnou dopravu (individuální automobilovou, leteckou). Vzrostou tak prudce, že nás přejdou roupy brouzdat autem po Česku nebo lítat na dovolené.
 
HV: Nastínil jste hodně témat. Která budou pro příští vládu ta nejdůležitější?
 
Samozřejmě to je výše daní. Každý z nás je totiž i daňovým poplatníkem. Dlouhodobě říkám, že stát má nejdříve šetřit u sebe a nesahat hned lidem do peněženky. Za této vlády se podařilo výrazně snížit daň z příjmu fyzických osob a každý zaměstnanec to na své výplatě pocítil od ledna 2021. Vláda hnutí ANO zrušila superhrubou mzdu, kterou kdysi zavedla ODS a ministr financí Kalousek. Dnes lidem zůstává v peněžence víc z jejich mzdy, a to je dobře. My daně nechceme zvyšovat.
 
Potom zdravotnictví. Doufám, že očkování nás ochrání před další vlnou Covidu a před nutností opět přijímat restriktivní opatření. Ale není to jen o Covidu, ten jednou určitě skončí. Je to o dalších investicích do zdravotnictví, o navyšování příspěvku státu do zdravotnického systému. Z hlediska dostupnosti občanům máme jeden z nejlepších systémů zdravotnictví ve světě. A takhle by to mělo zůstat. Musíme udržet kvalitní a dostupnou zdravotní péči pro každého.
 
Tématem bude také náš vztah k EU. Měli bychom dokončit zajištění čtyř hlavních svobod – volný pohyb lidí, kapitálu, služeb a zboží – a koordinovat ekonomickou politiku jednotlivých zemí k zajištění jejich konkurenceschopnosti. Musíme si také zachovat dobré vztahy v rámci V4. České zájmy pro nás ale mají vždy zůstat na prvním místě. Možná ale přijde změna, nová vláda, a převládne v české politice více „probruselský“ pohled. Takový, že EU by nás měla vychovávat, vysvětlovat nám, jaké jsou správné evropské hodnoty, a pokud někdo bude zlobit, pohrozit mu nějakými sankcemi. Cílem bude vychovat nového lepšího evropského člověka. Tenhle přístup ale já odmítám. Ostatně soudím, že evropský lid je politologická chiméra. V SSSR formovali sovětský lid 70 let, a ještě před jeho rozpadem se začali řezat Arméni s Azery o Náhorní Karabach. 
 
HV: Vaše názory jsou celkem konzervativní...
 
Jsem holt stará škola. S tím souvisí moje oblíbená priorita – říkám jí „obrana našeho (starého) světa“. Jsme svědky nebývalého nárůstu aktivismu, který nám říká, že naše tradice a zvyky jsou zastaralé a nemoderní. Že není důležité, jaký člověk je, ale z které je menšiny. Nutí nás kdy a před kým máme poklekávat, jak máme přepsat naše pohádky. Že nebudeme smět jezdit auty na naftu, že lepší je sdílet naše domy, naši zemi. Toto progresivistické myšlení, které reprezentují především Piráti, je škodlivé a pro mě nepřijatelné. A budu proti němu jako poslanec i jako občan vystupovat.
 
HV: V souvislosti s daněmi jste zmínil, že by měl stát především šetřit. Přitom ale roste počet státních zaměstnanců.
 
Je potřeba rozlišovat úředníky a zaměstnance ve veřejné správě obecně. Za toto volební období klesl počet úředníků o nějakých dva a půl tisíce. Na druhou stranu vzrostl počet učitelů, primárně v regionálním školství, policistů, hasičů, vojáků. A také rostou jejich platy. Na vzdělání a bezpečnosti bychom ale určitě šetřit neměli. Pokud někdo říká, že musíme propouštět státní zaměstnance, pak tím má namysli právě také učitele, zdravotníky, hasiče, policisty atd.
 
HV: Budete hledat zdroje i privatizací veřejných služeb? Něco jsem již zaslechl o privatizaci nemocnic.
 
To jsou naprosté nesmysly. Na rozdíl od tradičních stran, hnutí ANO nikdy nic neprivatizovalo a nikdy nic privatizovat nebude. Naopak, naší vládě se podařilo stabilizovat zdravotní systém, ten je na skvělé úrovni, a hlavně díky fungujícímu zdravotnictví a skvělým zdravotníkům pandemii zvládáme. Já opravdu nejsem přítelem privatizace v českých podmínkách. Možná si už kmotři kolem tradičních stran brousí zuby na České dráhy, Českou poštu nebo Budvar. Nevím. Ale vzpomeňme si na ta divoká devadesátá léta. Právě před tímto způsobem privatizace pod taktovkou ODS bych varoval. Nic takového se nesmí opakovat.
 
HV: Jak tedy chcete snižovat státní dluh?
 
Ty řeči kolem státního dluhu jsou zase jen strašením před volbami. I při vysokém schodku rozpočtu v době pandemie totiž stále patříme mezi nejméně zadlužené země EU. Zadluženost ČR je asi poloviční oproti průměru EU. Ministerstvo financí přijalo plán konsolidace veřejných financí, kde se počítá s postupným snižováním schodků státního rozpočtu. Postupným právě proto, abychom nemuseli drasticky škrtat v sociálních výdajích, jak jsme toho byli svědky v letech 2007 a 2008 po tehdejší krizi. Rychlý růst ekonomiky napomůže zvyšovat inkaso daní a tím snižovat schodek rozpočtu.
 
HV: Jste připraven i na tu variantu, že budete po letošních volbách v opozici?
 
Vždy říkám, že každé rozhodnutí voličů je správné. Rozhodují totiž o vlastním životě a ponesou důsledky své volby. S působením v opoziční lavici nemám žádný problém. Jenom si myslím, že teoretická vláda Spolu a Pirátů nebude potřebovat žádnou opozici. Dokonale se rozhádají sami. Jejich pohled na svět je skutečně velmi rozdílný. V jejich programech nevidím téměř žádnou shodu. Kromě touhy za každou cenu být u moci.
 

Další články