Dnes:13°C

Zítra:8°C

Neděle 23.2. Svatopluk
Menu

Je to jediný pár v ČR Chráněné labuti Zpěvance záhadně zmizela čtyři mláďata

Chráněné labuti Zpěvance záhadně zmizela čtyři mláďata

14. 05. 2019 - 11:00

Již třetím rokem hnízdí jediný pár labutí zpěvných v České republice a to na Zámeckém rybníku v Chropyni. V každém roce se vylíhla 4 mláďata, ale pouze jedno z prvního hnízdění spolu s rodiči odlétlo na zimoviště. Ostatní mláďata během odchovu uhynula.

Letošní třetí hnízdění skončilo neúspěšně již třetí den po vylíhnutí čtyř mláďat. Ve středu 8. května se na hladině Zámeckého rybníka v Chropyni objevil pár labutí zpěvných se čtyřmi labuťátky. Následující den byl pár pozorován pouze se dvěma mláďaty a v pátek 10. května byl pár bez mláďat.  Všechna čtyři mláďata záhadně zmizela během dvou nocí.

V roce 2017 zahnízdil pár labutí zpěvných poprvé v České republice. Samice „Zpěvanka“, jak ji ornitologové pojmenovali, se samcem vychovala 4 labuťátka, ale pouze jedno je následovalo do jižního Polska, kde společně zimovaly. V loňském roce zahnízdily podruhé a to opět na Zámeckém rybníku v Chropyni. Měly také 4 mláďata, ale žádné z nich se nedožilo vzletnosti a postupně uhynula.

Ochránci ptactva a členové Moravského ornitologického spolku, kteří pravidelně sledují hnízdiště labutí zpěvných, se domnívají, že se mláďata stala obětí šelmy, a to mývala. Mýval severní je u nás nepůvodním druhem a na střední Moravě je tak přemnožen, že již vážně ohrožuje naše původní druhy obojživelníků i ptáků.

Labutě zpěvné hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. U nás se občas objevují v době tahu někdy i vzácně zimují. Výjimkou je labuť zpěvná „Zpěvanka“, která se již 13 let zdržuje celoročně převážně na střední Moravě. Její nejoblíbenější rybníky se nacházejí v Tovačově, Kojetíně a v Chropyni.

Vlastimil Blaťák
Autor: Vlastimil Blaťák

2 komentáře

Pavel 14.05.2019, 12:34

Nepůvodní druhy zvěře

Mýval severní je u nás nepůvodním druhem, to je pravda, a proto by měl být, např. stejně jako např. Bobr kanadský aj. ZCELA ODSTRANĚN z naší přírody, páni ochránci. Teď budete hrát chytré, ale za spoustu těchto problémů můžete právě a jenom VY!

Zdeněk 17.05.2019, 09:23

Bobr kanadský?

V naší přírodě žije Bobr kanadský? https://cs.wikipedia.org/wiki/Bobr_kanadsk%C3%BD#/media/File:Castor_map.PNG

Další články