
Tento týden o muži, který vyměnil kuchařský nůž za dláto
Rok 2020 byl kvůli covidovým restrikcím pro mnoho lidí silným šokem, který mnohdy přinesl změnu…
foto: Archiv Hájek
04. 12. 2020 - 10:11
Zájemci o olomouckou regionální historii se mohou těšit na nový knižní titul. Monografie se věnuje široké paletě témat týkajících se života německé menšiny v Olomouci za první republiky od komunální politiky přes školství, spolky a německojazyčný tisk, ale pozornost je směřována i k německé veřejné knihovně, která byla ve své době významnou kulturní institucí.
Čtenáři si mohou udělat obrázek nejen o životě olomouckých Němců, ale i o česko-německých vztazích v jazykově smíšeném prostředí města. V knize jsou představeny i tehdejší významné osobnosti olomoucké komunální politiky. „Když se bavíme o Němcích u nás, většina z nás si vybaví pohraničí. Nesmíme ale zapomínat, že zde existovaly i jazykové ostrovy, jakými byla například Olomouc. V době první republiky zde německá menšina tvořila až čtvrtinu obyvatel města. Dnes se o tom moc neví, a proto jsem chtěl tuto pozapomenutou kapitolu dějin města připomenout,“ uvedl autor knihy Martin Hájek.
"V minulosti jsem se zabýval odsunem Němců z Olomouce, a tak mě zajímalo, jaké byly česko-německé vztahy v Olomouci před druhou světovou válkou. V knížce jsem se snažil ukázat pestrost tehdejšího města. Hodně mě zajímala především komunální politika, kde se dobře ukazovaly názory a zájmy různých skupin lidí. Překvapilo mě, že zde od poloviny dvacátých let nebyly velké konflikty mezi Čechy a Němci, ale důležitější byly třeba spory mezi pravicí a levicí," prozradil Večerníku Hájek.
Kniha je vydáním disertační práce, kterou autor psal v letech 2014–2018 na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého pod vedením prof. Pavla Marka, který k tomu dodává: „Monografie je velmi zdařilou vědeckou studií, která prokazuje schopnost autora stanovit si výzkumné téma, cíle výzkumu, nalézt a vyčerpat adekvátní pramenné zdroje, a na základě jejich analýzy vystavět odborný výklad a dospět k jasným závěrům svého bádání. Publikace najde čtenáře a vyvolá pozitivní ohlas jak v odborné veřejnosti, tak mezi obyvatelstvem regionu. Její badatelský přínos je mimo veškeré pochybnosti.“
O autorovi
Martin Hájek vystudoval historii na Masarykově univerzitě v Brně. Doktorské studium obecných dějin absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zabývá se především německou menšinou v Olomouci a česko-německým vztahům v době první Československé republiky. Je autorem knih Odsun Němců z Olomouce (2013) a Vrahovice v moderní době. Dějiny obce v letech 1885–1973 (2019).
Publikaci je možno si koupit na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého.
Rok 2020 byl kvůli covidovým restrikcím pro mnoho lidí silným šokem, který mnohdy přinesl změnu…
Během včerejšího dne se na svou cestu za oceán vydal z olomoucké zoologické zahrady jeden z dnes…
Ve středu vyjde další číslo Hanáckého Večerníku, ve kterém se opět vrací recepty, které zvládnete…
Dnes si společně ukážeme recept na vynikající pikantní kuřecí s hořčicí a bramborem. Jde o recept…
Letos to bude již 15 let, co olomoucký europoslanec Jan Březina přišel s originálním nápadem –…
O další úspěšné rozmnožení zvířat v olomoucké zoologické zahradě se v minulých dnech postarali…