Dnes:26°C

Zítra:30°C

Pondělí 21.6. Alois
Menu

Hasič Roman Kika se po 32 letech rozloučil s aktivní službou

Hasič Roman Kika se po 32 letech rozloučil s aktivní službou

foto: HZS Olomoucký kraj

07. 05. 2021 - 09:57

Dojemné rozloučení připravili krajští hasiči na svých sociálních sítích kolegovi Romanovi Kikovi, který se po více než 32 letech aktivní služby rozhodl od sboru odejít.

"Budeš chybět, Romane...Děkujeme za více než 32 let služby obyvatelům kraje, za všechny zásahy, záchrany, vyproštění i uhašené požáry...Děkujeme za životní nadhled," stojí v rozloučení.

Sbohem kolegovi a kamarádovi obsahuje také Romanovy vzpomínky. Jedna z nich je na zásah, kdy společně s dalsim kolegovou vytáhl dělníka z hořící budovy.

„Tehdy v Lutíně hořela průmyslová hala, kde se vyráběla akvária. Než jsme přijeli na místo, její část byla v plamenech. Při průzkumu jsme slyšeli, jak někdo uvnitř volá o pomoc. S Evženem Záhumenským jsme tam vběhli, muže jsme našli a vytáhli ven. Byl nadýchaný zplodin a vážně zraněný, ale přežil, zachránili jsme jej,“ popisuje jeden ze svých zásahů Roman Kika, zkušený velitel družstva směny C olomoucké stanice. S kariérou u hasičského sboru se rozloučil poslední jízdou, tu mu jako překvapení nachystali kolegové.

K hasičům v Olomouci nastoupil Roman Kika 1. ledna 1989, hned po vojně. Odsloužil zde přesně 32 let a 128 dní. Podle jeho slov přitom jeho příchod k hasičům byla náhoda.

„Nastoupil jsem k hasičům spíš náhodou a zůstal jsem u sboru tolik let… Jsem prostě konzervativní, práce mě bavila, tak nebyl důvod ke změně. Bylo to pro mě těžké rozhodnutí. Bude se mi stýskat po klucích ze směny, po stanici i po zásazích, to vím už teď,“ vysvětluje hasič, který byl ve směně oblíbený pro svou pohodovou povahu.

Za svou dlouhou kariéru si pak stačil všimnout například toho, že ubylo požárů.

Další články