Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých kašen: Merkurova kašna

Historie olomouckých kašen: Merkurova kašna

foto: Lukáš Blokša

12. 12. 2020 - 12:09

Olomoucké kašny se spolu s radnicí a orlojem, Sloupem Nejsvětější Trojice, Dómem, parky, zoologickou zahradou a dalšími historickými i přírodními krásami řadí mezi věci a místa, za kterými do hanácké metropole přijíždí turisté. V historickém centru Olomouce je skupina kašen. Pojďme se společně podívat do jejich historie.

Díl 6.: Merkurova kašna
Kašna se sochou patrona obchodníků Merkura vznikla spoluprací Václava Rendera a Filipa Sattlera. Kašna byla postavena roku 1727 jako šestá a poslední z cyklu barokních olomouckých fontán s antickou tématikou. Posel bohů Merkur (Hermés) byl antickým bohem obchodu a zisku a jeho zpodobnění na ulici 8. května mělo být oslavou města jako významného obchodního centra.

Socha Merkura stojí na podstavci přírodních tvarů s trojicí chrličů ve tvaru delfínů. Merkur zvedá do výše hůl se dvěma propletenými hady. Zlatá berla měla přinášet štěstí a bohatství.

Merkurova kašna je považována za umělecky nejkvalitnější ze souboru olomouckých barokních kašen. Socha antického patrona obchodníků a ochránce pocestných Merkura je dílem sochaře Filipa Sattlera. Merkur drží v pravici zlacenou hlasatelskou berlu (caduceus) – jeden ze svých atributů. Vertikální pojetí postavy s rozevlátou drapérií se blíží tvorbě předního představitele římského vrcholného baroka - Gianlorenza Berniniho. Kašna je velmi zdařile zakomponována do prostoru rušné křižovatky.

Další články