Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých staveb: Chrám svatého Gorazda

Historie olomouckých staveb: Chrám svatého Gorazda

foto: Wikipedia

27. 12. 2021 - 08:14

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 26.: Chrám svatého Gorazda
Historie pravoslavného chrámu na Gorazdově náměstí v Olomouci, který je chráněný jako kulturní památka České republiky se začala psát v roce 1937, kdy byl položen základní kámen. Pravoslavná církevní obec ale byla v Olomouci založená dříve, v roce 1924 a původně se věřící scházeli na bohoslužbách v kapli Božího těla v budově bývalého jezuitského konviktu. 

Na stavbu nového chrámu byla vyhlášená veřejná sbírka a v červnu 1937 tak mohl být položený základní kámen, který měl kromě liturgického poslání sloužit také pro spolkovou činnost církevní obce. Dokončení chrámu se datuje do roku 1939, autorem návrhu podoby byl pravoslavný duchovní Vsevolod Kolomacký. Už v roce dokončení, 29. května, se podařilo chrám zasvětit svatému Gorazdovi. Krušné časy nastaly na podzim 1942, kdy byl chrám v rámci heydrichiády uzavřený a až do konce druhé světové války v Evropě, tedy května 1945, byl využívaný jako skladiště. Vzhledem k tomu byl po válce zdevastovaný a opravit se ho podařilo až pod dohledem otce Kolomackého.

V roce 1950 se z Gorazda stal katedrální chrám, protože Olomouc je sídlem olomoucko-brněnské eparchie. Generálních oprav se stavba dočkala mezi lety 1982 až 1987. V tomto období došlo mimo jiné ke změně barevnosti fasády. Plechová střecha byla natřená zelenou barvou a nové fasády jsou kombinací světle cihlové barvy na plochách a bílých, lizénových, rámů. Opravy se dočkaly také nástěnné ikonomalby v interiéru. V prostorách suterénu během oprav vznikla kaple svatého Gorzazda, která byla po povodni v roce 1997 nově upravená.

Mezi 4. a 6. zářím roku 1987 proběhlo v chrámu svatořečení svatého Gorazda II., biskupa pravoslavné církve v Československu. Tento duchovní byl 4. září 1942 popravený nacisty. A to kvůli podílu na ukrývání parašutistů, kteří provedli atentát na R. Heydricha.

Chrám je postavený ve stylu byzantizující architektury ruské provenience, jde o bohatě členitou orientovanou stavbu, která stupňovitě stoupá k šestiboké věži s vysokou střechou tvaru jehlanu, která je zakončená cibulovou pozlacenou bání s křížem. Nad vstupem do chrámu se nachází nižší věž se zvonicí, opět s pozlacenou bání. Nad vchodem je nika s obrazem sv. Gorazda, interiér je bohatě zdobený figurální a dekorativní výmalbou a mnoha nápisy se sakrální tematikou. Ve stropě kupole je namalována holubice jako symbol sv. Ducha a v rozích pod kupolí ikony čtyř evangelistů. Závěrečný obraz nad hlavním vchodem představuje žehnajícího Spasitele s Bohorodicí a Janem Křtitelem, za kterými jsou zobrazeni vedle českých a moravských světců i historické osobnosti jako např. Jan Hus, Jiří z Poděbrad, J.A.Komenský.

Další články