Dnes:1°C

Zítra:1°C

Neděle 28.11. René
Menu

Historie olomouckých staveb: Klášterní Hradisko

Historie olomouckých staveb: Klášterní Hradisko

foto: Lukáš Blokša

03. 02. 2021 - 15:00

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 3.: Klášterní Hradisko
Na Klášterním Hradisku v současné době najdeme vojenskou nemocnici, ta ale v prostorách národní kulturní památky nebyla vždy. Původně se zde, jak název napovídá, nacházel klášter. A to od roku 1077, kdy jej nechal postavit moravský kníže Ota I. Sličný.

Prvním řádem, který Klášterní Hradisko obýval, byli benediktini. A to až do roku 1150, kdy tento řád odešel a nahradili je premonstráti. Už v roce 1161 ale došlo ke zničení kláštera, který byl následně opraven a obehnán zdmi. V roce 1241 ho však dokázali dobít a zničit tatarská vojska při vpádu na Moravu.   

Po další opravě měli klášter i jeho obyvatelé relativní klid, a to až do husitských válek. Klášter byl v červnu roku 1432 vypálený, k obnovení a opětovnému osídlení došlo až v roce 1498. Na historické bojůvky v Olomouci a okolí měl Klášter opravdu smůlu. Po obsazení Olomouce Švédy v roce 1642 byl opět rozbořen. Po odchodu Švédů a dalším obnovení Klášter začal vzkvétat. A to zejména v období baroka a dalších, až do roku 1784, kdy byl Klášter zrušen.
 

ČTĚTE také: Prelátská zahrada u Vojenské nemocnice se dočká revitalizace

 
Předtím se ale na jeho výstavbě a umělecké výzdobě interiérů i exteriérů vystřídala řada umělců, kteří Klášterní Hradisko pozvedli a učinili z něj velice kulturně významné umělecké centrum Moravy. A to právě až do roku 1784, kdy císař Josef II. vydal dekret o zrušení. Majetek byl po zrušení kláštera rozprodán, z barokního areálu se v roce 1785 stal generální moravský seminář. Malá zajímavost, v jeho čele mezi lety 1787 až 1790 působila významná osobnost českých dějin, Josef Dobrovský. Seminář byl zrušen v roce 1790, objekty se dostaly do majetku armády.

Vzniklo zde skladiště olomoucké pevnosti, v roce 1800 sloužil Klášter jako zajatecký tábor pro francouzské vojáky, v roce 1802 zde poprvé vznikla vojenská nemocnice. Vzhledem k jiné potřebě nových obyvatel došlo k výrazným zásahům a změnám v rámci celé stavby. Zrušené byly jak vnitřní kaple, vyjma kaple svatého Štěpána, tak také kostel. Z kaple zasvěcené svatému Štěpánovi se stal kostel a ten zůstal ve správě církvi.

V té době se na omítkách i střeše projevila snížená míra údržby. Dlouhá léta se odkládala oprava vnějších stěn Hradiska, ke které došlo až mezi lety 1989-1998. Vnitřní výzdoba se opravy dočkala mnohem dříve, interiéry procházeli postupnou rekonstrukcí od poloviny dvacátého století. K významné změně, která slouží k ochraně Klášterního Hradiska, došlo v roce 1995, kdy se díky vyhlášení vlády stalo Hradisko Národní kulturní památkou. Za normálních okolností, mimo pandemii koronaviru, by byl barokní komplex přístupný široké veřejnosti, to však nyní není možné.

Další články