Dnes:26°C

Zítra:30°C

Pondělí 21.6. Alois
Menu

Historie olomouckých staveb: Tereziánská zbrojnice

Historie olomouckých staveb: Tereziánská zbrojnice

foto: Lukáš Blokša

30. 05. 2021 - 06:17

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 11.: Tereziánská zbrojnice
Budova rozsáhlé klasicistní bývalé dělostřelecké Tereziánské zbrojnice leží na olomouckém Biskupském náměstí. Jde o místo pár metrů od Arcibiskupského paláce i katedrály svatého Václava, která se tyčí na protějším kopci. Jako zbrojnice už budova desítky let neslouží, dnes ve zrekonstruovaných prostorách sídlí Ústřední knihovna Univerzity Palackého v Olomouci. Místo vojáků tak v ní v uvozovkách potí krev, pot i slzy studenti druhé nejstarší vysoké školy na území České republiky a nejstarší na Moravě.

Zbrojnice je jednopatrová, čtyřkřídlá budova, kterou za své vlády nechala mezi lety 1771 až 1778 vystavět rakouská císařovna Marie Terezie. Mezi Olomoučany se traduje, že ji známá panovnice na nechala na tomto konkrétním místě postavit proto, aby arcibiskupovi, kterého neměla ráda a sídlil přímo naproti zbrojnice v arcibiskupském paláci, zabránila v reprezentačním výjezdu z jeho sídla. A také mu zatarasila průhled směrem do historického centra města. Ještě na konci 18. století bylo v budově uloženo přes čtyřicet děl a dalších zbraní, až pro šest tisíc vojáků. Armádě budova sloužila až do roku 1991. V tomto roce ji do svého majetku získala Univerzita Palackého v Olomouci.

Následně ve druhé polovině devadesátých let proběhl na pozemcích budovy i uvnitř archeologický průzkum, během kterého se podařilo najít předměty z pozdní doby kamenné i ze slovanského období. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Dnes budova slouží jako hlavní knihovna Univerzity Palackého v Olomouci, nacházejí se zde tisíce svazků knih, také několik studoven, bistro, Vydavatelství Univerzity Palackého a své místo zde našli také pracovníci oddělení komunikace. Na nádvoří se pořádají kulturní i společenské akce, od studentského majálesu, až po různé připomínkové sešlosti.

Vojenskou historii zbrojnice dnes na půdě univerzitní knihovny připomíná výrok Jana Amose Komenského „Ze zbrojnic udělejte biblioték“. Ten výborně vystihuje a spojuje minulost místa i její současné využití.

Další články