Dnes:16°C

Zítra:17°C

Čtvrtek 4.6. Dalibor
Menu

Jak na velikonoční pomlázku?

Jak na velikonoční pomlázku?
Ilustrační foto

20. 04. 2019 - 14:59

Dneska už se sice dají koupit před Velikonoci v každém obchodě, neexistuje ale lepší pocit, než používat na Velikonoční pondělí svou, vlastnoručně vyrobenou, pomlázku. Jak na to?

Než začneme, připravíme si osm zhruba stejně silných a stejně dlouhých prutů. Dva slabší proutky, které použijeme na uvázání konců pomlázky si necháme stranou.

Proutky ve svazku vezmeme do ruky, tenký proutek stiskneme mezi nimi. Začneme omotávat rukojeť pomlázky tenkým proutkem. Je důležité utahovat co nejvíce a jednotlivé smyčky vrstvit těsně vedle sebe, aby byly hezky nahuštěné na sebe.

Konec proutku zatáhneme mezi svazek pomlázky. Je-li správně utahovaný, neměl by se rozvázat. Svazek prutů uchopíme tak, aby rukojeť pomlázky byla od těla. Rozdělíme svazek na dvě poloviny po čtyřech prutech. Na jedné straně rozdělíme prsty čtveřici prutů opět na polovinu. Vznikne mezera, do které zapleteme první prut.

Začneme třeba zprava doleva. V levé ruce máme čtyři pruty, mezi nimiž je mezera. Z pravé strany vezmeme vnější prut, přehneme ho doleva, prostrčíme mezerou a vrátíme doprava, ale už ne na vnější stranu, ale dovnitř, takže se stane prutem vnitřním.

Na pravé straně utvoříme opět mezeru mezi čtyřmi pruty, do které vložíme vnější prut z levé strany a vrátíme ho doleva, ale opět na stranu vnitřní.

Pokračuje se stále stejně – vnější prut ze strany jedné se prostrčí mezerou mezi čtyřmi pruty na straně druhé a vrátí se zpět na svou stranu jako prut vnitřní.

Nezapomeňte na konci pomlázky nechat dost místa na svázání, aby nám pomlázka hezky držela pohromadě.

A aby nám nic neplandalo, nakonec zastřihneme volné konce pomlázky. A protože máme hotovo, je na čase pomlázku vyzkoušet. Tak v pondělí v ulicích!

-lub-

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články