Zde může být vaše reklama.

Ke kravám na Pradědu přibyli letos koně

Ke kravám na Pradědu přibyli letos koně

foto: AOPK ČR

14. 07. 2019 - 13:00

Huculský kůň, stejně jako skotský náhorní skot, velmi dobře snáší zdejší drsné podmínky. Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s farmářem Václavem Mertou z Vernířovic obnovila po více než 70 letech pastvu skotu na úbočí Pradědu. Cílem pastvy je, stejně jako na dalších místech v NPR Praděd, obnovit druhově bohaté horské trávníky. Ty byly v minulosti stovky let paseny nebo koseny. Hospodaření zde ustalo až krátce po 2. světové válce.

K pastvě bylo zvoleno plemeno skotský náhorní skot, který velmi dobře snáší zdejší drsné podmínky. Od letošního roku bylo stádo doplněno ještě o stejně nenáročné huculské koně.

Huculský kůň je plemeno původem z Rumunska a choval se v celém Karpatském oblouku. Jako malý horský kůň se hodí k jízdě pod sedlem, do tahu i k nošení zásob jako soumar. Je nenáročný a vytrvalý. Jeho obratnosti v terénu si všimli už v dobách Rakousko - Uherska a se systematickým chovem se započalo již v polovině 19. století. Na ekologické farmě pana Merty chovají toto plemeno od roku 1976 a odchovali už více než 80 hříbat.

Pastva skotu na Pradědu byla v průběhu minulého století vcelku intenzívní, např. během války se v okolí Pradědu páslo 350-400 kusů krav. Stáje pro dobytek byly tehdy na místě dnešní Kurzovní chaty. Pastva zde skončila v roce 1943. Ještě několik let po válce se na Pradědu sklízelo seno, potom na dlouhá desetiletí ustalo hospodaření úplně.

Návrat pastvy do okolí Pradědu není jen symbolickým návratem k tradičnímu způsobu hospodaření, jde zejména o opatření ke zvýšení druhové diverzity a k podpoře populací celé řady vzácných druhů, které po ukončení pastvy a sečení začaly z horských luk postupně mizet.

Další články