Zde může být vaše reklama.

Klimatizace v našich domovech začínají být samozřejmostí

Klimatizace v našich domovech začínají být samozřejmostí

foto: archiv

22. 07. 2019 - 13:10

Spolu se zvyšováním průměrných letních teplot, se v ČR enormně zvedá zájem o instalaci klimatizací. A to jak v průmyslových a kancelářských objektech, tak soukromých budovách a bytech. Domov je vnímán jako útočiště, kde se prostě chceme cítit dobře.  Lidé si začínají uvědomovat význam klimatické pohody, která je důležitá pro celkovou regeneraci organismu a kvalitu života vůbec. Ruku v ruce jde i otázka zvýšených potřeb z hlediska čistoty vzduchu a minimalizace alergenů, které moderní klimatizační jednotky dokáží eliminovat.

Instalují se klimatizace spíše do bytů či do rodinných domů?

Z hlediska zastoupení počtu instalací do bytů i domů, jde o podobné čísla. Rozdíly jsou ve finanční oblasti, kde instalace v bytě je ovlivněna zejména počtem klimatizovaných pokojů a v rodinném době spíše složitostí a délkou instalovaných rozvodů. Kvalitní návrh a montáž klimatizace si proto vždy vyžaduje obhlídku místa budoucí instalace certifikovaným technikem, který na základě této návštěvy teprve může předložit projekt a kvalifikovaný rozpočet.

Častou obavou majitelů bytů je, zda jim instalaci zejména venkovní jednotky povolí majitel domu. Byty s balkony využívají umístění venkovní jednotky na balkon do horní části tak, aby neubyla využitelná plocha. Ve zbytku případů se přímo při technické obhlídce domluvíme se správcem nemovitosti na vhodné formě instalace (na fasádu či střechu objektu). Z našich zkušeností ve většině případů vychází správci nemovitostí nájemníkům vstříc.

Z hlediska bytu i domu je finančně i realizačně výhodné využít momentu, kdy je byt či dům ve stádiu hrubé stavby nebo rekonstrukce. Vedle rozvodů pro internet, TV a domovní vysavač se zrealizují i rozvody pro případnou klimatizaci. Instalace může poté proběhnout kdykoli dle přání majitele objektu. Rozvody jsou „neviditelné“ a nenarušují vzhled interiéru krycími lištami. Instalace v rodinném domě dává také daleko širší možnosti ve vhodném umístění venkovní jednotky.

Používat klimatizaci nárazově či permanentně?

Častým mýtem v úvahách, zda si pořídit či nepořídit klimatizaci je, že klimatizace škodí zdraví.

Pořekadlo „Oheň je dobrý sluha ale špatný pán“ se dá dobře vztáhnout i na klimatizace. Klimatizační jednotky je důležité využívat permanentně na konstantní teplotu a nikoli nárazově, kdy jednotka dočasně produkuje nadmíru chladného vzduchu, což může mít negativní vliv na zdraví a na finální spotřebu klimatizace. Další tipy a doporučení ke správnému užívání klimatizace jsou dostupné na našem webu.“ Uvádí ředitel společnosti Klimaland, s.r.o., Marek Skřivánek.

Je nutné dále dodržovat maximální rozestup venkovní a vnější teploty +/- 6 stupňů a nechat si klimatizaci každoročně servisovat. Předpokladem bezstarostného užívání je správné rozmístění a výběr vhodného typu klimatizační jednotky.

Vyžaduje klimatizace pravidelnou údržbu?

Klimatizační jednotka je elektrické zařízení, které pracuje s chladícím médiem a odvodem kondenzátu. Stejně jako s plynovými kotly je zejména před zahájením sezóny důležité provést každoroční preventivní servis, kdy proběhne kontrola a vyčištění celého zařízení, filtrů a venkovní jednotky. Takto servisovaná jednotka se vám odmění zdravým prostředím a dlouhodobým bezproblémovým chodem. Roční servis se přitom pohybuje dle počtu jednotek v řádech jednoho až dvou tisíc korun. S tímto poradí právě certifikovaní odborníci například ze společnosti Klimaland.cz.

Zatíží klimatizace rodinný rozpočet?

Častým „strašákem“ odrazujícím od pořízení klimatizace je jejich energetická náročnost a s tím související zvýšený účet za energii. Moderní klimatizační zařízení, provozované v podmínkách České republiky, mají spotřebu cca 700W, což odpovídá cca 1.800,- Kč nákladům za tepelnou pohodu po celou letní sezonu v našich podmínkách. Energetická náročnost rodinných domů se dá ještě více snížit kombinací s vhodným typem tepelného čerpadla. Ekonomiku klimatizace ovlivňuje samozřejmě energetická třída konkrétního zařízení, stupeň chlazení a to, zda ji využíváte nárazově (vyšší spotřeba) či konstantně, kdy se běží na menší výkon. V tomto případě nedá šanci panelům a zdivu znovu absorbovat větší množství sálavého tepla a tudíž dosáhnutí požadované teploty v dlouhodobém horizontu vyžaduje menší spotřebu elektrické energie.

Kdy má klimatizace smysl?

Vzhledem k universálnímu použití a možnosti chlazení i topení, má klimatizace velmi široké uplatnění jak v našich domovech, tak průmyslových i kancelářských budovách. Čím dál více zaměstnavatelů ale i provozovatelů služeb si uvědomuje, že tepelná pohoda v parných dnech zpříjemní pobyt zákazníkům a zvýší produktivitu práce svých zaměstnanců.

Typy klimatizace

Profesionální zabudované klimatizace, oproti hlučným a nevýkonným mobilním klimatizacím, jsou sestaveny z vnitřní a venkovní jednotky. Obecně se pak dělí na splitové a multisplitové. Splitové jednotky mají pro každý klimatizovaný prostor právě jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku. Multisplitové jednotky se nazývají takové, kdy na více vnitřních jednotek připadá právě jedna venkovní jednotka s vyšším výkonem. Dalšími typy klimatizací dle umístění a instalace jsou podstropní jednotky, kazetové jednotky zabudované v sádrokartonových podhledech, parapetní a sloupové.

Pro a proti klimatizace v práci a domácnosti

Jasnou výhodou mluvící ve prospěch klimatizací je tepelná pohoda doma i v práci. Za nevýhodu můžou být považovány vyšší investiční náklady, lehce zvýšené energetické náklady a teoretická zdravotní rizika plynoucí z nevhodného používání klimatizace, nebo zanedbání údržby.

Vliv klimatizace na naše zdraví

Častou obavou z nasazení klimatizace je její dopad na zdraví obyvatelů daného prostoru. Jde o obavy z nečistot a plísní vypouštěných do ovzduší, riziko nezdravého „přechlazení“ organismu a potíží např. s krční páteří, při prochladnutí z nerovnoměrného „ofuku“ klimatizační jednotkou.

Při profesionální instalaci a dodržování servisních intervalů nemůže docházet k usazování plísní. Profesionální firmy nabízí kromě montáže i každoroční servis, který se realizuje nejčastěji před zahájením sezóny v lednu až březnu.

Klimatizace vyšších řad navíc oproti standardním filtrům využívají aktivní technologie eliminace škodlivin ze vzduchu a získáváte tak, kromě klimatizace, i čističku vzduchu. Vynikající technologie čištění vzduchu Virus Doctor neutralizuje všechny škodliviny ve vzduchu (alergeny, roztoče) a zároveň ničí bakterie, které neodstranil filtr. Ze všech škodlivin ve vzduchu se stává neškodná vodní pára. Sloučením aktivních iontů vodíku se škodlivým radikálem OH, viry (H1N1) a bakteriemi vzniká neškodná vodní pára. Na rozdíl od obvyklých systémů čištění vzduchu s filtrem, které čistí pouze zpracovaný vzduch, klimatizace s technologií Virus Doctor odstraňují aktivně všechny znečišťující látky, a tak zlepšují kvalitu vzduchu.

Seznam virů, které je Virus Doctor schopen zničit:

H1N1 (chřipka typu A), H5N1 (asijská chřipka), H3N2, Koronavirus.

Seznam bakterií, které je Virus Doctor schopen zničit:

MRSA (zlatý stafylokok), Stafylokok, Mikrokok, Escherchia coli, Bacillus subtilis.

Seznam plísní, které je Virus Doctor schopen zničit:

Aspergillus, Penicillium, Cladosporium.

Další podmínkou eliminace zdravotních rizik je dodržování pravidla maximálně 6stupňovéhomu rozdílu oproti venkovní teplotě, který je pro lidský organismus naprosto bezpečný a využívání klimatizace nikoli nárazově ale průběžně na nižší výkon.

Posledním aspektem, který eliminuje zdravotní rizika je výběr vhodného typu klimatizace a její umístění. Moderní klimatizace obsahují pokročilé možnosti nastavení, kdy klimatizace velmi rovnoměrně rozprostírá chlazený vzduch v prostoru (důležité zejména do kancelářských prostor) a některé klimatizace disponují nastavením aktivního proudění vzduchu, které sleduje pohyb osob v prostoru a přizpůsobuje tomu proud vypouštěného vzduchu.

Častým dotazem zákazníků je, zda si mohou klimatizaci instalovat svépomocí. Na základě výše uvedeného a dle platné legislativy může instalovat v ČR klimatizační jednotky pouze certifikovaná firma. Pracovníci servisních firem Vám spolehlivě poradí se všemi aspekty, výběrem, rozmístěním a správným nastavením klimatizace. Při splnění výše uvedených podmínek nehrozí žádná zdravotní rizika. Naopak se kvalita života zejména alergiků výrazně zlepší.

Ceny a možnosti financování

Cena za klimatizaci se odvíjí od systému, který zvolíte až po značku a řadu klimatizace.  Na cenu má dále vliv počet chladících jednotek a to, zda se jedná o splitové (jedna venkovní + jedna vnitřní) nebo multisplitové provedení (jedna venkovní jednotka až 5 vnitřních). Dalším aspektem ovlivňujícím cenu je složitost a délka rozvodů, které je třeba realizovat. Situaci ulehčuje i z pohledu nákladů včasná příprava na případnou klimatizaci již ve fázi hrubé stavby či při rekonstrukce objektu. V této fázi stavby si navíc můžete náklady na instalaci klimatizace výhodně zahrnout do financování celé rekonstrukce bytu či domu. Dalšími možnostmi financování kromě vlastních zdrojů jsou spotřebitelské či stavební úvěry. Ceny jednoduchých řešení s jednou jednotkou začínají na 15.000,- Kč. Ceny řešení rodinných domů se pohybují od 40.000,- Kč do 150.000,- Kč v závislosti na počtu jednotek, zvolené značce, délce a složitosti rozvodů a stavu objektu.

„Konkrétní položkový a finanční rozpočet, se však dá navrhnout až po fyzické obhlídce místa instalace, kterou včetně návrhu instalace poskytujeme našim klientům nezávazně a zdarma. Navíc si na našich stránkách mohou klienti dopředu prohlédnout hotové realizace, z kterých si udělají sami obrázek o možné finanční náročnosti podobných řešení.“ Uvádí hlavní technik společnosti Klimaland.cz – Martin Kacr.

„Chytrá“ klimatizace nám usnadní život

Trendem dnešní doby je „chytrá“ domácnost, která reaguje na naše potřeby a dá se ovládat vzdáleně z dovolené či zaměstnání. I toto moderní klimatizace umožňují a můžete si její parametry a funkce nastavovat ještě před samotným příjezdem z dovolené, výletu či práce. Přijedete tak do příjemně vychlazeného či vyhřátého domova a budete mít odkudkoli kontrolu nad Vaším zařízením. Podobně jako např. ovladače topení, lze klimatizaci přednastavit na různé denní programy, což využijeme jak v domácnosti, tak zejména ve firmách – můžeme si například nastavit, že hodinu až dvě před koncem pracovní doby bude klimatizace automaticky zvyšovat teplotu tak, aby byl „teplotní šok“ při přechodu do venkovních prostor minimální.

Další „chytrou“ funkcí mnoha klimatizací je možnost přitápění až do podzimních dnů a v případě specializovaných modelů, klidně i celou zimní sezonu. Oproti konvenčním způsobům vytápění, tak lze výrazně snížit náklady na vytápění a využít instalované zařízení ještě intenzivněji.

Další články