Zde může být vaše reklama.

Krátkouchá koťata už mohou vidět návštěvníci olomoucké zoo

Krátkouchá koťata už mohou vidět návštěvníci olomoucké zoo
Kočka krátkouchá v olomoucké zoologické zahradě

foto: ZOO Olomouc

16. 08. 2021 - 08:33

Nedávno jim byly dva měsíce a už za sebou mají vše, co by koťata v jejich věku měla mít. Vakcinaci a čipování koťata kočky krátkouché mají zdárně za sebou a těší se vynikajícímu zdraví. Dvouměsíční doba hájení však pomalu končí a zoologická zahrada se chlubí tím, že už jsou koťata, která přišla na svět 3. června, k vidění.

„Jedná se o dva samce a jednu samičku, prospívají velmi dobře,“ prozradila zooložka Jitka Vokurková.

V olomoucké zoologické zahradě chovají kočky krátkouché už od roku 1993, za osmadvacet let už se na Kopečku narodilo 58 mláďat. Samotná zahrada je jednou z mála, kde se tento druh kočky stále chová, díky spolupráci českých zahrad v Olomouci, Praze a Jihlavě se jej ale daří dostávat i do dalších evropských zoo.

Kočka krátkouchá obecně

"Kočka krátkouchá neboli amurská je nejseverněji žijící poddruh kočky bengálské. Obývá nehostinné oblasti Dálného Východu, kde mohou teploty spadat až k -20 °C. Typickým prostředím jsou pro ni spíše husté lesy. Pohybuje se ale také v údolí řek, lesnatých roklích a pobřežních oblastech. Setkali bychom se s ní na východní Sibiři, Mandžusku, Koreji a na japonském ostrově Cušima. V Koreji se však ocitá na prahu vyhynutí důsledkem nepřímých otrav," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Kočka krátkouchá loví hlodavce, kteří pozřeli jed, je totiž mnohem snazší ulovit přiotrávenou kořist, bohužel je to ale pro kočku nebezpečné.

"Kriticky ohrožená je také v Japonsku, kde je hlavním viníkem ztráta životního prostředí a automobilová doprava. V letech 1984-1989 byl tento druh v Číně loven pro kvalitní kožešinu. Ročně se exportovalo až 200 000 kůží převážně do Japonska. Kočka krátkouchá patří ke zvířatům s noční aktivitou," doplnila Gronská.

Další články