Dnes:8°C

Zítra:11°C

Pátek 22.10. Sabina
Menu

Krizi jsme vzali jako výzvu. Intenzivně pracujeme na Šantovce II.

Krizi jsme vzali jako výzvu. Intenzivně pracujeme na Šantovce II.

foto: Petr Navrátil manažer centra, autor: Archiv Petra Navrátila

07. 07. 2021 - 08:52

Petr Navrátil, který je ředitelem největšího nákupního centra na Olomoucku, má za to, že zavření obchodů bylo zcela zbytečné. „Udělali jsme vše pro to, aby zákazníci byli v bezpečí a máme to podložené i solidním laboratorním výzkumem.“ Jak zvládla Galerie Šantovka pandemii koronaviru a kdy se začne budovat Šantovka II, nám prozradil v otevřeném rozhovoru.

Které období z minulých 12 měsíců pro vás bylo nejnáročnější?
Ještě loni na jaře se nám podařilo otevřít více obchodů, než v galerii fungovalo před vypuknutím koronavirové krizeČást října a celý listopad měly ale už naše obchody ve většině případů zavřeno, následně fungovaly jen tři týdny před Vánocemi a pak se zase úplně zavřelo. Naše nájemce to stálo hodně sil. Nemohli realizovat plánované obraty, což se pochopitelně nepříjemně dotklo i nás. My se jim snažili pomoci, ale naše možnosti nejsou neomezené. Nejtěžší to bylo po Novém roce, kdy se do problémů dostali i relativně silní hráči a řada firem mlela z posledního. K tomu připočtěte nedostatečnou a chaotickou dostatečnou státní podporu.
 
Máte spočítáno, kolik nájemců už vypovědělo smlouvu právě z důvodu koronavirové krize? 
Ano, několik řetězců vyhlásilo bankrot a po celé republice zavřely všechny provozovny. Část nájemců se potýkala zejména s tím, že měla na skladě spoustu zimního zboží, které neměli možnost prodat. Velké světové řetězce svá lokální zastoupení podrží, ale jak to bude s těmi malými, to ukáže až čas.
 
Jakým způsobem fungovala komunikace s nájemci?  
Pokud jde o činnost celé Šantovky, tam se veškerá komunikace přesunula na internet a do online prostoru. Hodně jsme využívali a stále využíváme jako pracovní nástroj služby jako Teams a další online platformy. V online kontaktu jsme se snažili být i se zákazníky prostřednictvím videí, online přenosů, talk show, cooking show. To všechno by bez hladce fungujícího rychlého internetu vůbec nebylo možné. O jeho zajištění se v celé galerii spolehlivě stará už několik let Nordic Telecom. Byli nám z hlediska technické podpory vždy k dispozici a velmi flexibilně reagovali na naše potřeby, dotazy a požadavky.
 
 
Internet od Nordic Telecomu
pro firemní zákazníky

Jsme telekomunikační operátor, který nabízí rychlé připojení k internetu pomocí optiky, mikrovlnnými spoji nebo LTE ve vlastní licencované síti nerušené jinými provozovateli. To garantuje stabilní dostupnost připojení ve vysoké kvalitě. Dále nabízíme služby volání, hostingu nebo datových sítí. Dokážeme pružně reagovat na potřeby svých zákazníků, řada našich služeb je navíc bez závazku.

www.nordictelecom.cz/firmy
Nordic Telecom
 
 
Jak jste se srovnali s hygienickými opatřeními?
Hodně nám pomohl například i uznávaný biochemik, profesor Omar Šerý, který působí na Masarykově univerzitě v Brně. Díky jeho týmu jsme u nás po celý den monitorovali prostředí pomocí speciálního přístroje a následně se získané vzorky zkoumaly v laboratoři. Další vzorky se odebíraly ze vzduchu i z frekventovaných míst jako zábradlí, tlačítka výtahu, ručky nákupních košíků či vozíků. Při laboratorní analýze nezjistili ani jeden pozitivní výsledek. Když se v polovině února uvažovalo o opětovném otevření maloobchodu, tak jsme to plánovali použít jako argument v debatě. Jenže k tomu už nedošlo. Restrikce pokračovaly navzdory vědeckým důkazům.
 
Pro byznys to muselo být těžké. Jak jste přežili?
Vnější okolnosti nešlo změnit. O to víc jsme se dali do práce uvnitř. Neprovedli jsme jen nejrůznější drobné opravy, včetně výměny světel za úsporné LED zdroje. Intenzivně jsme se pustili do projektů, které Šantovku posunou vpřed a výš. Řada z nich je ekologická, spadají pod vizi „zelené Šantovky“. Na střeše Šantovky vznikne malá solární elektrárna. Další zajímavý ekologický projekt chystáme ve spolupráci s Mendelovou Univerzitou. Půjde o střešní farmu, kde se bude pěstovat zelenina. Tu pak využijí v našich restauracích a gastro provozech. Zalévat se bude dešťovkou, používat se má kompostovaný bioodpad, bude to prostě takový uzavřený ekologický řetězec. Inspirovali jsme se ve Franci a pokud víme, tak v Česku zatím nic podobného neexistuje. To ale není zdaleka vše. Podporujeme sdílenou ekodopravu (kola a koloběžky). Hodně posilujeme kulturní aktivity, letní FunPark přináší plejádu hvězd (David Koller, skupiny Kabát, Slza) a atraktivní tématické akce (Vinaři na Šantovce. Festival minipivovarů, gastrofesivaly). V září navážeme velkou akcí ve spolupráci se Street Art Festivalem. Prohlubujeme spolupráci s univerzitou a dalšími institucemi. Restart Šantovku představuje svěží, ještě zajímavější a plnou energie.
 
Stále hlasitěji se hovoří o projektu Galerie Šantovka II. Jak to s ním aktuálně vypadá?
Na projekt máme platné územní rozhodnutí, už skoro rok však čekáme na stavební povolení. I tady překvapíme spoustou nových nápadů. Dvojka nebudou zdaleka jen obchody, přineseme spoustu služeb a aktivit, které by lidé v obchodním centru možná nečekali. Zaměřujeme se na kulturu, zábavu, vzdělávání, životní styl, volný čas. Celý koncept právě pilujeme, jakmile přijde stavební povolení, stavba může začít.  
V první etapě připravujeme nákladné úpravy v oblasti gastronomie, které budou reflektovat nejnovější trendy.
 
Zakončeme pozitivně – co jste udělal jako první, kdy jste mohli opět naplno otevřít?
Zašel jsem si po práci po strašně dlouhé době zase normálně na pivo! Po tom se mi už vážně stýskalo.

Další články