Dnes:11°C

Zítra:12°C

Pátek 3.4. Richard
Menu

Medvědi, kteří našli azyl v Olomouci, míří do Krumlova

Medvědi, kteří našli azyl v Olomouci, míří do Krumlova

foto: ZOO Olomouc

28. 07. 2019 - 15:00

Medvědi zabavení z důvodu absence potřebného dovozního povolení na letišti v Praze, kterým dočasný domov poskytla nejprve Zoo Praha, od 31. 10. pak Zoo Olomouc, konečně naleznou adresu svého trvalého bydliště. Samice Máša i samec Arno se narodili v r. 2017 v Rusku. Nakládka z provizorního výběhu se uskutečnila už dnes z důvodu panujících vysokých teplot, velké vzdálenosti mezi městy a následné průjezdnosti cest. „Zítra v brzkých ranních hodinách dojde k transportu z naší zahrady na Státní hrad a zámek Český Krumlov,“ dodává ředitel olomoucké zoo Dr. Ing. Radomír Habáň.

Na konci září 2017 byly z Ruska do ČR dovezeny 2 živé exempláře medvěda hnědého, jednalo se o mladé medvědy. Hlavním důvodem pro zadržení byla absence potřebného dovozního povolení (permitu CITES), které
nebylo dovozcem dodáno ani dodatečně. Následně rozhodla ČIŽP o zabavení předmětných exemplářů. Toto
rozhodnutí nabylo právní moci 10. června 2019. Již během jara 2019 bylo předběžně dohodnuto, že medvědi
připadnou do majetku státu a mohli by být umístěni do medvědária při Státním hradu a zámku v Českém Krumlově.

K nakládce v Zoo Olomouc bylo potřeba povolat jeřáb a speciálně upravené vozy s transportními bednami. Do těch se zaměstnanci Zoo Olomouc snažili přehnat nejprve samici Mášu, později samce Arna. Máše se na cestu příliš nechtělo. Nepomohly ani svody v podobě jablek v přepravní bedně. Nakonec bezvýsledné, o to více však trpělivé počínání, vzala do svých rukou veterinářka zoo MVDr. Lenka Chrastinová, kterou si zvířata velmi dobře pamatují z vakcinací, či pravidelného odčervení. Vstoupila do zázemí s narkotizační puškou se slovy: „Ahoj Mášo, dlouho jsme se neviděly…“ V ten okamžik Máša vběhla do bedny. Arnovi stačilo říct, že přijde Lenka a jeho nástup do bedny žádné čekání neprovázelo. V čase 20:22 byla obě zvířata bezpečně naložena. 

Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články