Dnes:11°C

Zítra:17°C

Neděle 5.4. Miroslava
Menu

Škodovkou i žigulíkem Nadšenci z Uničova jezdí na expedice starými stroji

Nadšenci z Uničova jezdí na expedice starými stroji

07. 06. 2019 - 12:00

Když se řekne cestovatelská expedice na dlouhé trasy, člověku se hned vybaví minimálně Dakar a vymakané stroje, se kterými tam závodníci trať absolvují. S tím ale nechoďte na nadšence z Uničova. Ti už tři roky vytahují své starší miláčky, se kterými absolvují cestu z Uničova po Evropě.

Už byli na Balatonu, v Tatrách a loni absolvovali Aš. V letošním roce se hlavní organizátor celé akce Adam Koňárek rozhodl, že uspořádá i rallye závod, a tak se vydali na polostrov Hel. Všichni absolvují trasu starými stroji. Expedice absolvují v poklidném tempu.

Závod, to už je ale něco jiného. To jedou přímou trasu a samozřejmě, každý chce být první, i když má být jízda bezpečná. „Nebyl to moc závod, hlavní bylo s těmi stroji dojet tam. Všichni měli dbát na bezpečí. Nakonec se po cestě ale vůbec nespalo a pořád se jelo. Já jsem startoval o půlnoci a na místě jsem byl zhruba ve dvě odpoledne. V autě jezdíme dva. Samozřejmostí na našich akcích je, že nesmíme používat navigace, takže musíme jet podle mapy. A musíme se vyhýbat dálnicím,“ vysvětluje podmínky všech cest Koňárek.

Výhodou ježdění po okreskách je podle Koňárka to, že člověk zjistí, kolik toho po cestě uvidí. Když byli na Helu, podívali se po muzeu a v okolní přírodě. Navštívili Gdyň a pak jeli zpátky.
„Když jsme se vrátili zpátky do Uničova, spousta z nás nechápala, jak jsme se mohli dostat až nahoru, protože po cestě zpátky to bylo spíš trápení,“ smál se Koňárek. Jízda tak daleko už je podle Koňárka extrém, zvlášť ve starých autech, kde většinou nejsou nastavitelné sedačky, ani klimatizace.

Jak celý nápad jezdit starými auty tak daleko vlastně vznikl? Adam Koňárek si pořídil žigulíka. „Někde kolem roku 2015 mě napadlo, že si z nostalgie koupím žigulíka, protože jsme ho kdysi měli v rodině. Tak jsem si jednoho vyhlídl a koupil. A po cestě domů mě napadlo, že s ním pojedu na Balaton. Nechtělo se mi jet samotnému, tak jsme se s kamarády domluvili a jeli jsme tam. A už po cestě zpátky začali kamarádit vymýšlet, kam je vezmu příští rok,“ doplnil Koňárek.

Ze všech expedic a závodů vzniká každoročně dokumentární film v režii uničovského rodáka Vaclava Outraty. Film se promítá v uničovském kině a pak je dostupný i na internetu, letošní premiéra je plánovaná na konec letních prázdnin. Koňárkových akcí se zúčastní zásadně jeho známí, protože je podle něj důležitá dobrá parta a s cizími lidmi by to nejspíš nebylo ono. Expedice jednotlivé posádky aut a motorek čeká i letos. V plánu je trasa Česko – Polsko – Německo. „I letošní expedice byl nápad vlastně z ničeho. Když běžel seriál MOST!, napadla mě expedice Severka. Takže se přes natáčecí místa vydáme na sever a zase zpátky,“ uzavřel Koňárek.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články