Dnes:21°C

Zítra:26°C

Středa 5.8. Kristián
Menu

Malý princ Olomoucká charita připravuje 21. tříkrálové koledování

Olomoucká charita připravuje 21. tříkrálové koledování

foto: Charita Olomouc

11. 12. 2019 - 12:00

S plným nasazením a elánem se pracovníci a dobrovolníci Charity Olomouc pustili do příprav jedné z největších dobrovolnických sbírek v České republice. V olomoucké charitě v těchto dnech probíhá pečlivá příprava tříkrálových kasiček i sbírkového materiálu. Do ulic se na Olomoucku vypraví přes patnáct set malých i velkých koledníků. Někteří vyrazí úplně poprvé, někteří už jsou sbírkovými matadory.

Konec listopadu se až do poloviny prosince v Charitě nese ve znamení horečných příprav na nadcházející lednovou akci. Je třeba připravit a do igelitových tašek s potiskem tří králů napěchovat tradiční sbírkové propriety, jako jsou korunky, cukříky, kalendáříky, průkazky a dárky pro koledníky. Než vypukne novoroční hemžení koledníků v ulicích vesnic a měst, doputuje celkem 100 banánových krabic s tříkrálovým materiálem do 59 oblastí olomouckého děkanátu. 

V Charitě Olomouc pomáhá pracovníkům s přípravami 17 dobrovolníků.

„Počty se nám v průběhu dnů mění, v letošním roce vypomáhají v rámci pracovních rehabilitací nově také klienti charitních služeb. Z tohoto smysluplného propojení sil máme obrovskou radost my i naši klienti,“ sděluje koordinátorka dobrovolníků Milada Malíšková.

Oproti loňskému roku Charita očekává mírný nárůst počtu koledníků. „Pečetíme kolem 400 pokladniček pro předem odhadovaný počet koledníků, který nám rok od roku mírně stoupá,“ přibližuje Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky Charity Olomouc.

Jak vypadá správná tříkrálová kasička?

Koordinárky sbírky sdělují přesné instrukce, podle kterých lidé rozpoznají charitní pokladničku. „Pravá tříkrálová kasička musí mít dvě pečetě, vepředu logo Charity, své specifické číslo a zezadu uvedený kontakt na koordinátory. A nesmí chybět popruh,“ vypočítává Veronika Velčovská. Než pokladničky opustí dveře Charity, jsou opatřeny charitní pečetí a číslem. Druhou pečeť přidají na pokladničku pracovníci příslušného úřadu v místě koledování.

Čeká se už jen na vás

Paní Mirka Hanáková koleduje již dvanáctým rokem. Podle ní se děti na koledování těší, vždyť kromě příspěvku do kasičky, mají lidé pro koledníky připravenou i nějakou dobrotu, pomeranče, sladkosti, a především pak úsměv a radost, že k nim koledníci opět po roce zavítali. Dnes už se nebojí, že by někde koledníkům neotevřeli.

„Uvědomuji si, že byť jsme nositeli požehnání, tak zároveň vstupujeme do cizího prostoru a druzí mají nárok nás odmítnout. Avšak mockrát jsme zažili překvapení, že právě tam, kde zůstali pro jednou dveře zavřené, nás naopak po roce netrpělivě vyhlížejí,“ usmívá se Mirka Hanáková, asistentka sbírky v Hodolanech.

„Dárci, kteří přispějí do Tříkrálové sbírky, nám tak v nadcházejícím roce pomohou podpořit rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku. Částí výtěžku Charita zafinancuje úpravy azylového domu sv. Anežky pro starší nemocné lidi a také opravy a rozšíření hygienického zázemí pro lidi bez domova,“ sdělila Barbora Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc.

0 komentářů

Další články