Dnes:23°C

Zítra:24°C

Úterý 22.9. Darina
Menu

Oslavte Valentýn darováním krve

Oslavte Valentýn darováním krve

foto: Archiv

08. 02. 2020 - 12:00

Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Co takhle se letos vzájemně obohatit a darovat s láskou krev - dar života? Takto nezištně mohou oslavit svátek dárci krve a plazmy z Olomouckého kraje. Stačí darovat krev či plazmu od 12. do 14. února na transfuzních odděleních Jesenické nemocnice, Nemocnice Přerov, Nemocnice Prostějov a Transfúzní služby Šumperk. Na všechny dárce čeká za jejich dobrý skutek odměna. Stálí dárci se k odběru musí předem objednat, prvodárcům stačí jen dorazit.

Sladký dárek pro každého a pro dvojice dokonce láhev vína jsou připravené pro dárce krve či plazmy ve středu 12. února v Nemocnici Přerov, ve čtvrtek 13. února v Nemocnici Prostějov a na Transfúzní službě v Šumperku, kde akce pokračuje i na Sv. Valentýna. Možnost zasoutěžit o poukazy do kavárny zase chystá pro dárce Jesenická nemocnice ve čtvrtek 13. února. „Dobrovolní dárci toho dne budou zařazeni do slosování o dvě poukázky v hodnotě 200 korun do kavárny ENNEA v Jeseníku,“ láká Renata Hošková, vedoucí sestra transfuzního oddělení Jesenické nemocnice s tím, že v rámci odběru odbaví 40 osob. Zájemci se mohou objednávat osobně na oddělení nebo telefonicky na čísle 584 413 935.

Někoho naláká dárek či pobídka, někdo chce jen pomoct. „Dárci k nám přichází s různou motivací. Někdy je přivede pocit zodpovědnosti, jindy zvědavost vyzkoušet si dárcovství, nebo dorazí jako podpora blízkého, kamaráda nebo rodinného příslušníka. Loni jsme přivítali celkem 54 dárců, z toho 9 prvodárců, kteří vyměnili své pohodlí za ušlechtilý čin, a toho si velmi vážíme,“ říká Veronika Němečková, vrchní sestra hematologicko - transfuzního oddělení Nemocnice Přerov. Na Valentýnský odběr do Přerova se zájemci mohou objednat pouze telefonicky na čísle 581 271 103.

Valentýnské darování krve cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží. Pravidelní dárci si s sebou přivedou parťáka nebo jsou sami oporou pro druhého. „Prvodárce může mít určité obavy a strach z neznáma, které mu pomůže zahnat dobrá společnost. Loni jsme odebrali 10 prvodárců z celkových celkem 52 dárců, z toho 6 párů. Dárky lákají, ale největší odměnou je dárcům záslužný pocit z dobrého skutku a pomoci druhým, který je o to silnější, když se sdílí s partnery, blízkými, kamarády či kolegy,“ myslí si Jana Kubíková, úseková sestra hematologicko - transfuzního oddělení Nemocnice Prostějov, kde se zájemci mohou objednávat osobně na oddělení nebo telefonicky na čísle 582 315 210. Prvodárcům stačí dorazit mezi 6. a 8. hodinou.

Valentýnský odběr má ve všech zařízeních již svou tradici a těší se oblibě mezi dárci. „Loni jsme na Sv. Valentýna přivítali 37 dárců plazmy a 34 dárců krve a věřím, že letos bude bilance mezi svátečními dárci stejně uspokojivá. Vážíme si našich dárců a chystáme pro ně odměnu v podobě čokoládového srdce z Velkolosinských pralinek a dvojicím nadělíme láhev vína,“ zve dárce MUDr. Lenka Langrová, lékařka z Transfúzní služby Šumperk a dodává, aby se zájemci objednali buď elektronicky emailem evidence.spk@tsl.agel.cz, nebo telefonicky na čísle 800 300 600, 724 612 674.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. V rámci bezpříspěvkového dárcovství krve je dárce vyšetřen lékařem a jeho krev se testuje na přítomnost několika povinných infekčních markerů. Legislativa nabízí dárcům krve bonusy jako možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy či uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

0 komentářů

Další články