Dnes:13°C

Zítra:10°C

Pátek 22.10. Sabina
Menu

Šemberova ulice má další „příšeru“

Šemberova ulice má další „příšeru“

foto: Lukáš Blokša

18. 08. 2021 - 10:34

Za chvíli to bude čtrnáct dní, co Šemberovu ulici a dům Richarda Benýška hlídá bezmála třímetrové a třistakilové umělecké dílo z dílny uměleckého kováře Michala Ptáčka. Jde o respekt budící postavu s názvem Homo animal, která se přidala do série s vetřelcem, který na Šemberku vzhlíží již pár let ze střechy stejného domu. Homo animal je postavou, která je napůl zvířetem a napůl člověkem. Večer působí opravdu strašidelně. Dílo tak budí velké vášně a fotky s ním ihned začaly zaplavovat internet a sociální sítě.

Pět měsíců pracoval na zadání známého olomouckého podnikatele Richarda Benýška umělecký kovář a sochař Michal Ptáček. Ten splnil zadání dokonale a výsledek je doslova dechberoucí, sám Ptáček již zkušenost s podobným dílem má. „Kdysi jsem podobné dílo dělal jako svou bakalářskou práci. Inspirací mi byl starý Egypt,“ sdělil ke svému dílu dám sochař.

Své nadšení z výsledné podoby neskrýval sám Benýšek, který s nápadem přišel, celý zafinancoval a navázal tak na své předchozí aktivity související se zvelebováním veřejného prostoru. „Náš vetřelec je samostatně vyhledávanou atraktivitou ve městě, lidé ho hledají na Googlu a fotí si jej. Homo animal toto doplní a možná ještě více budí vášně než vetřelec. Umělecké dílo, které nebudí emoce, tak za moc nestojí.“

Své nadšení neskrýval na slavnostním odhalení ani primátor města Miroslav Žbánek. „Šemberova ulice se stává věhlasnou turistickou atrakcí a uměleckou promenádou. Zatímco já dva roky musím diskutovat s úředníky, politiky a několika komisemi města kam a jaká umělecká díla instalovat, jakou na ně vypsat soutěž a být hlavně transparentní, osvícení soukromí investoři dokážou tyto věci realizovat. Díky za ně,“ povzdechl si na sociální síti Žbánek nad tím, jak dnes vše trvá a je složité prosadit a zrealizovat.

Další články