Dnes:20°C

Zítra:24°C

Neděle 9.5. Ctibor
Menu

Slavonín, to byla láska na první pohled, říká Ivo Háger

Slavonín, to byla láska na první pohled, říká Ivo Háger

foto: Archiv IH

03. 02. 2021 - 10:09

Před dvaceti lety vedl skautský oddíl, dnes je to úspěšný podnikatel, otec a tak trochu politik. Se svými kolegy z hnutí spOLečně se snaží v různých oblastech zlepšit naše město i společenský život ve Slavoníně. Seznamte se, prosím, Ivo Háger. 

Jste rodilý Olomoučan?
Ano jsem a jsem na to pyšný.  Narodil jsem se na Tabulovém vrchu a postupem času pendloval mezi různými částmi města. Původně jsme bydleli na sídlišti v paneláku, ale když měl náš syn rok, začali jsme uvažovat o rodinném domě. Převážně z toho důvodu, že jsem při procházkách po sídlišti občas nacházel injekční stříkačky v pískovišti a podobné poklady. Já osobně jsem byl v paneláku spokojený, ale pro svého syna jsme chtěli to nejlepší. Jednou z možností byl pozemek ve Slavoníně. Přesně si pamatuji ten moment, když jsme na parcelu poprvé přišli, úplně jsme se do ní zamilovali. Krásné prostředí, pole, louky, lesy a klid. Byla to láska na první pohled. Sice poté vznikly nějaké komplikace, kvůli kterým jsme si mysleli, že o naše místo přijdeme, nakonec to ale klaplo a my jsme mohli začít stavět. Do té doby jsem Slavonín vnímal jako každou jinou městskou část Olomouce. Za mlada jsme tam jezdívali na třešně do tehdejších legendárních sadů. 

Jak se vám ve Slavoníně žije?
Jsme opravdu velmi spokojeni. Podařilo se nám postavit dům přesně podle našich představ, navíc ve skvělém sousedství. Bydlíme na úplném konci Slavonína vedle polí a luk, takže tam vládne božský klid. Máme doma psy a s rodinou často chodíme na nejrůznější procházky a výlety. Trochu běhám, takže lítám kolem polí a je to velice příjemné, protože jsme opravdu na čerstvém vzduchu mimo hlavní dění a frekventovanou silnici. Slavonín vnímám jako opravdu výjimečnou městskou část, která se málokde vidí.

 
V čem spočívá jeho výjimečnost?
Vidím ji převážně v tom, že tu máme mezi sebou tak trochu blíž než tomu je v ostatních částech našeho města. Dalo by se říct, že Slavonín je taková moc pěkná, udržovaná vesnička na okraji většího města jako je Olomouc. Máme tu vše, co potřebujeme a všude je blízko. Navíc je tu spousta pěkných míst pro sport, turistiku i relax. 

Jaká slavonínská místa byste doporučil ostatním Olomoučanům?
Moc pěkné místo je pevnůstka Fort z roku 1850, která je kousek nad Slavonínem.  Je z ní krásný výhled na Olomouc a její panoramata. Doporučuji zde trávit příchod Nového roku, mít na dlani tolik ohňostrojů je super zážitek.  Když je dobrá viditelnost, tak člověk odtud dohlédne až na Jeseníky. Mezi má další oblíbená místa patří místní kostel Sv. Ondřeje a menší parčík, který nedávno vznikl u Kříže. Rybník Hamrys je velice příjemná vodní plocha, kterou denně navštěvuje spousta lidí. Je to určitá výjimečnost mít ve větším městě takový rybník. Já jsem spíše ten, co se kolem Hamrysu proběhne, nechodím si tam posedět. Spíše se zajímám o to, aby okolo Hamrysu bylo stále čisto, tím že tam je spoustu lidí, tak odpadkové koše jsou mnohdy plné. Na podzim bylo vedle Hamrysu vysázeno 10 nových lip díky komunitnímu sázení, což okolnímu prostředí určitě více než prospěje. 

Zajímala Vás politika dlouhodobě?
Politiku jsem začal vnímat víceméně až po listopadu 1989, kdy mě velice oslovil Václav Havel. V rámci města se o to postaral náš první primátor Milan Hořínek. V té době jsem to vnímal velmi emotivně. Postupně se doba vyvíjela a s ní i politické strany, jako ODS nebo ČSSD. Od časů opoziční smlouvy to ve mně vždy nechalo takový pocit, že něco není tak, jak bych si představoval. V rámci Olomouce jsem byl svědkem různých změn, událostí i na městské politické scéně. Zhodnotil bych to tak, že mě politika zajímala, chtěl jsem mít přehled o tom, co se děje, ale osobně jsem se do ní nezapojoval. 
 
Co to změnilo?
Má angažovanost v hnutí spOLečně vznikla tak nějak spontánně. S předsedou hnutí Robertem Runtákem se znám poměrně dlouho. Často jsem od něj dostával tematické myšlenky, úvahy a pobídky, na které jsem byl vždycky schopný určitým způsobem zareagovat. Na základě toho jsem byl i pozvaný na legendární setkání do Jazz Tibet Clubu, kam přišlo opravdu velké množství lidí. Byl zde představen projekt a záměr celého hnutí, který se mi líbil a se kterým jsem souhlasil. Panu Runtákovi jsem tehdy řekl, že bych v rámci hnutí mohl být určitý příznivec či sympatizant ze zadních pozic. Na to mi upřímně řekl, že nějaké takové podporování zezadu je k ničemu. Pokud chce člověk něco změnit, tak do toho musí vstoupit se vším všudy a to mě motivovalo do toho skutečně jít. 

A dopadlo to více než úspěšně. Jste řádným členem hnutí a dokonce i předsedou Komise městské části Slavonín.
Ano, to nějak samo vyplynulo. V období komunálních voleb na mne byla položena otázka, čím bych mohl být prospěšný. Napadlo mě cokoliv ve spojení se Slavonínem, který mě zajímá a chci pro něj to nejlepší. Nakonec to padlo na komisi této městské části. Ale to, že to bude rovnou post předsedy, s tím jsem opravdu nepočítal. Každopádně jsem za to byl rád. Člověk se má učit novým věcem a to klidně od úplných začátků, což pro mne vedení městské části opravdu bylo. Práce s lidmi v rámci komise přináší jak radosti, tak i starosti. To je tak ale všude. 

V řadách KMČ máte i ekonomického náměstka primátora Otakara Bačáka.
Přesně tak a spolupráce s ním si nesmírně vážím. Mám v něm obrovskou podporu. Panu Bačákovi nedělá absolutně žádný problém řídit větší počet lidí, řešit jakékoliv problémy, má skvělé myšlenky a nápady, takže spolupráce s ním má vždy hlavu a patu. O to víc si vážím jeho vzájemné spolupráce. Vím totiž, jaké má obrovské pracovní vytížení a i přesto se komisi věnuje s vervou.

Co považujete za své úspěchy v rámci Slavonína?
Mám radost, když můžeme společně něco smysluplného zorganizovat. Společenský a kulturní život byl ve Slavoníně v minulých letech nevýrazný až nulový. Oslovili jsme místní fotbalový klub a slavonínskou sokolovnu, ve které jsme domluvili první divadelní představení. Za rok 2019 se uskutečnily 3 divadelní představení, v minulém roce, bohužel, pouze dvě. Více nešlo kvůli koronavirové krizi. Fantastickou akcí, na kterou velmi rád vzpomínám, bylo historicky první letní kino na fotbalovém hřišti v srpnu roku 2019. Odhaduje se, že tehdy přišlo zhruba 700 lidí, takže parádní atmosféra každý coulem. Bezesporu to byla jedna z nejlepších akcí, kterou jsme ve Slavoníně za tu dobu zažili. Naše aktivity pokračovaly ve spolupráci s fotbalovým klubem. Zorganizovali jsme Mikulášskou akci, vánoční setkání občanů Slavonína u punče a další příjemné akce. Rok 2019 byl na akce velmi plodný, a tak na členech komise byla vidět radost díky zpětné vazbě od občanů Slavonína. Mám radost, že členové mnohdy přichází s vlastními nápady. Ačkoliv jsme každý úplně jiný, například věkově nebo profesně, stejně si myslím, že naše spolupráce má velký smysl pro vývoj slavonínského společenského života. 
 
HV: Podařilo se vám během roku 2020 zorganizovat společenské akce?
Měli jsme v plánu spoustu akcí. Kvůli Covidu jsme, bohužel, nestihli oblíbenou akci Ukliďme Česko, dále bylo v plánu setkání pro seniory, ples, ale ani jedno se nakonec neuskutečnilo. Rádi bychom si to vynahradili v letošním roce, ovšem musíme vyčkat, jak se situace vyvine. Úspěšnou akcí byl letní Pohádkový les, který jsme zorganizovali ve Slavonínském lesíku. Přišla spousta rodin s dětmi, kterým jsme se 3 hodiny věnovali na různých stanovištích. Všichni organizátoři byli vyčerpaní, ale bylo to nádherné a za tu únavu to určitě stálo. Takovou akci bychom velmi rádi zopakovali i letos v létě.

 
Potýká se Slavonín s nějakými problémy?
Dostáváme opravdu hodně podnětů od občanů, především co se týká dopravy, parkování, stavu zdejšího mobiliáře, chodníků, silnic, apod. Těmto problémům se vždy snažíme pomoci. K majetkoprávním vztahům se nemůžeme vyjadřovat, ty my neovlivňujeme. Ale cítím, že lidé ve vztahu ke společenským a kulturním akcím jsou velmi příjemně překvapení, co všechno se u nás může organizovat. Spoustu let se zde nic neodehrávalo. Na druhou stranu je nutno si přiznat, že město má velkou nabídku kulturních akcí, kterým nemůžeme moc konkurovat. My se snažíme oslovit opravdu tu naši komunitu lidí ze Slavonína. Obyvatelé Slavonína vnímají, že se tu něco děje a my se je o tom snažíme pravidelně informovat. 

HV: Jakým způsobem lidi informujete?
Máme hned několik možností. Pokud se někdo z občanů zúčastní schůze KMČ, vždy je poprosíme o e-mailovou adresu, na kterou jim zasíláme naše zápisy. Ty jsou vyvěšovány ve vitrínách hned na třech místech ve Slavoníně, takže si je může přečíst opravdu kdokoliv. Také máme místní rozhlas, pomocí kterého vyhlašujeme různé akce, aktuality a události. Máme i webové stránky i facebookový profil, kam se snažíme přidávat aktuality a fotografie z různých akcí. Výborně spolupracujeme se soukromým zařízením SeneCura, jejichž klienti často navštěvují naše akce, stejně tak spolupracujeme s klubem seniorů, školou, lesní školkou a již zmíněným fotbalovým klubem. 

HV: Současným tématem je výstavba tramvajové tratě, která by za pár let měla vést až do Slavonína. Jaký je Váš pohled na věc?
Tramvajová trať je opravdu žhavým tématem, které může přinést mnoho dobrého, možná i hodně špatného. Mezi pozitiva řadím dopravní obslužnost města. Myslím tím to, že lidé ze Slavonína nebudou muset do centra města cestovat autem. Obyvatelé to ale mohou vnímat trochu z opačného konce. Spoustě z nich vadí častý tranzit Slavonínem. Část aut totiž sjíždí z dálnice a projíždí právě skrz Slavonín, což zapříčiňuje vyšší prašnost a nebezpečí, což není úplně ideální. Tudíž tramvajová trať může vyvolat další nežádoucí zvýšení dopravy v této části. 

  
Jak byste zhodnotil dosavadní působení hnutí spOLečně na poli olomoucké politiky?
Jako hnutí spOLečně jsme součástí městské koalice, ve které máme opravdu minoritní část a tím i minimální vliv na politické dění. Na druhou stranu mezi naše odvětví patří zeleň, odpady a ekonomika, ve kterých odvádíme poctivou práci, která jde vidět. Máme aktivní zastupitele, členy v odborných komisích i v komisích městských částí. Jsem přesvědčen, že naši zástupci se vážně snaží a v těchto organizacích opravdu nejsou jen do počtu. Všichni jsou pracovití a přichází s nápady a řešeními, které mnohdy dotáhnou do konce. Jako politické hnutí opravdu nemáme moc členů, ale na to kolik nás je, máme dobré výsledky. Z tohoto pohledu to vidím velmi pozitivně a optimisticky i do budoucna. Pravidelně se setkáváme na politických grémiích a každé takové setkání je zpravidla příjemné a přátelské. Pro případné zájemce o naše hnutí máme vždy dveře otevřené.

Vaše strana organizuje i různé akce, které našemu městu prospívají.
Přesně tak. Několikrát do roka uklízíme parky, čistíme chodníky od listí, poničené zastávky od nápisů, apod. Organizujeme procházky městskými parky pod vedením Stanislava Fleka a mnoho dalšího. Už se velmi těším na naše spOLečné pikniky v parcích s občany. Momentálně plánujeme další veřejný meeting v Jazz Tibet Clubu. Chceme, aby za námi Olomoučané přišli s dotazy, podněty a my jim budeme moci veřejně zhodnotit naše dosavadní působení a zkušenosti v městské koalici. Jakmile to bude možné, něco takového určitě uspořádáme.
 
Z vašeho projevu jde cítit, že do příštích voleb se opět aktivně zapojíte. 
Samozřejmě, tak to plánuji. Panu Runtákovi jsem už říkal, že jsem spíše týmový hráč. Rád pomůžu kdekoliv, ať v oblasti KMČ nebo třeba v zastupitelstvu města. To je pro mě takový vrchol toho, co můžu v rámci svého času nabídnout. V politice zatím nejsem moc zkušený, vyšší ambice než zastupitelstvo opravdu nemám. Pokud by byl zájem o mé působení v zastupitelstvu, tak do toho rád půjdu, i přes pracovní povinnosti. Člověk ale neví, jak se to bude vše vyvíjet. V hnutí to máme všichni podobně. Každý z nás má i jiné pracovní povinnosti, možnosti, firmy, povolání a rodiny. I přesto tu spolu jsme a děláme to spOLečně. 

Další články