Dnes:7°C

Zítra:12°C

Sobota 22.2. Petr
Menu

Šternberk se těší na Legiovlak. Přijede v září

Šternberk se těší na Legiovlak. Přijede v září

foto: archív

21. 08. 2019 - 13:00

U příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát připravila Československá obec legionářská projekt Legie 100, který je realizován za podpory Vlády ČR, Ministerstva obrany ČR a celou řadou dalších institucí, samospráv a spolků.

Nejvýraznější součástí projektu je Legiovlak. Jedná se o repliku legionářského vojenského vlaku se 13 zrekonstruovanými vagony, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přesouvaly napříč Ruskem přes Transsibiřskou magistrálu. Obsahuje základní sestavu typů vozů, nezbytných pro zajištění přežití legionářů na Sibiři. Legiovlak bude v následujících letech projíždět Českou, ale i Slovenskou republikou a názorně přiblíží historii legionářského boje za samostatný stát. Projekt LEGIE 100 připomíná boje o územní celistvost republiky ve válkách o Těšínsko a Slovensko a rovněž nelehkou anabázi čs. legionářů z Ruska zpět do vlasti.

Ve Šternberku bude tento vlak vystaven od 3. do 8. září 2019 v prostorách vlakového nádraží. Vstup je zdarma. Více informací na přiložené pozvánce. 

Vlastimil Blaťák
Autor: Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články