Dnes:13°C

Zítra:17°C

Čtvrtek 28.5. Vilém
Menu

Tak vaří paní Zina: Jak správně na originální boršč?

Tak vaří paní Zina: Jak správně na originální boršč?

01. 04. 2019 - 09:12

Rusko-ukrajinský restaurant Zina v Olomouci na Kollárově náměstí je jediný v České republice, který nabízí skutečně originální východní kuchyni. Paní Zina Navrátilová si suroviny i dováží, a chutná to skvěle.

„V Česku si všichni myslí, že základem boršče je červená řepa, jenže ono to tak není,“ říká paní Zina. Podle ní se v Rusku červená řepa do boršče nepoužívá vůbec, na Ukrajině jen v malé části země, mnohem častější je použití cukrové řepy, například v oblasti kolem Oděsy. Dalším mýtem, který u nás o boršči přetrvává, že kombinace tří druhů mas. „Na boršč používám jen jedno maso, buď vepřové, nebo hovězí. Tady v České republice ale vařím skoro vždy jen hovězí, protože vepřové maso máte jiné, než u nás,“ říká.

Základem kvalitního boršče je silný vývar. Vaří se celý den, a pokud není opravdu kvalitní, nebude kvalitní ani jídlo. Hned na začátku přidává paní Zina rajčatový protlak, a tajemstvím je také nikdy nepoužít mouku na zahuštění. Kvalitní boršč se zahušťuje výhradně cibulí, připadnou hned za začátku vaření. Suroviny na polévku si raději dováží z Ukrajiny a z Ruska, a rozhodně stojí za to ji ochutnat.

-vb-

0 komentářů

Další články