Zde může být vaše reklama.

Univerzita Palackého zahájila vzdělávací aktivity v Iráku

Univerzita Palackého zahájila vzdělávací aktivity v Iráku

foto: Vojtěch Duda

16. 01. 2020 - 06:00

Erbíl. Hlavní město iráckého Kurdistánu. Moderní a dynamicky se rozvíjející metropole a zároveň jedno z nejstarších měst na světě, které je na seznamu UNESCO. A nově také sídlo vzdělávacího projektu, na němž se svými aktivitami výrazně podílí Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Ještě před pár měsíci bylo jedinou olomouckou stopou v historicky významné oblasti Iráku působení archeologů z UP. To už nyní neplatí.

Univerzita totiž spustila v Erbílu program celoživotního vzdělávání Petroleum Engineering. „Obdrželi jsme výukovou licenci od regionální vlády Kurdistánu a minulý týden jsme naše aktivity v Erbílu oficiálně zahájili. Vše je však teprve v počátcích,“ prozradil rektor UP Jaroslav Miller.

UP chce své působení v Erbílu postupně prohlubovat. Plánuje výuku až šesti bakalářských studijních programů, avšak vše se bude odvíjet od výsledků probíhajícího akreditačního řízení. O vstupu do projektu uvažuje také několik dalších univerzit.

„Zpočátku budeme vyučovat primárně kurdské studenty. V případě úspěchu má projekt v budoucnu ambice lákat i studenty z širšího regionu, a stát se tak ‚českým vzdělávacím centrem‘ na Středním východě,“ naznačil vyhlídky projektu Martin Kudláček, prorektor pro zahraničí.

Pomoc rozvíjejícímu se regionu k trvalé prosperitě

„Nejdůležitější roli v tomto projektu pro mě hraje étos rozvojové pomoci,“ přiznal Miller. „Irácký Kurdistán je zdaleka nejdynamičtější částí země s vysokou autonomií a potřebuje učitele, lékaře, inženýry a obecně vzdělanou elitu. Je nám ctí být mu v tomto ohledu mentorem a partnerem,“ vysvětlil.

Situaci působení UP v Erbílu připodobňuje ke zkušenostem olomoucké univerzity z období po sametové revoluci. „Po pádu komunismu výrazně pomohli naší univerzitě zpět na nohy partneři ze západní Evropy a USA. I díky tomu jsme se stali silnou středoevropskou institucí. Nyní máme možnost přebrat tuto bohulibou roli a podobně pomoci rychle se rozvíjejícímu regionu k trvalejší prosperitě."

Projekt v Erbílu navíc olomoucké univerzitě skýtá i další dvě přínosné roviny – kvalitativní a finanční.

„Vynořuje se zde potenciál pro získání motivovaných postgraduálních studentů, kterých je nedostatek, a zároveň zvýšení konkurenceschopnosti a renomé univerzity ve světovém kontextu. Roli hraje i vyšší počet zahraničních platících studentů na univerzitě a participujících katedrách,“ vyjmenoval Miller.

Diskutovanou otázkou v souvislosti s regionem Středního východu je bezpečnost, akcentovaná o to intenzivněji v důsledku aktuálního vývoje íránsko-amerických vztahů. UP je v tomto ohledu v intenzivním kontaktu s českým ministerstvem zahraničí a připravena obratem reagovat na aktuální situaci.

„Autonomní region Kurdistán a město Erbíl jsou z pohledu Ministerstva zahraničních věcí dlouhodobě bezpečnou oblastí. Česká republika má navíc v Erbílu svůj generální konzulát,“ řekl prorektor pro zahraničí Martin Kudláček.

„Současné situaci v regionu však věnujeme velkou pozornost a neponecháváme nic náhodě. Máme nastaveny mechanismy, které zajišťují bezpečnost našich zaměstnanců na maximum. Například právě v souvislosti s posledním děním minimalizujeme na přechodnou dobu počet našich lidí v Erbílu,“ doplnil Kudláček.

Další články