Dnes:20°C

Zítra:24°C

Středa 3.6. Tamara
Menu

Situace ve zdravotnictví V olomoucké fakultce proběhla konference na veřejné zakázky

V olomoucké fakultce proběhla konference na veřejné zakázky

foto: FNOL

16. 09. 2019 - 06:00

Čtyři desítky přednášejících a více než tři stovky účastníků přivítal čtvrtý ročník konference Veřejné zakázky ve zdravotnictví, který ve dnech 11. a 12. září hostil Clarion Congress Hotel Olomouc. Odbornou akci určenou zástupcům státních a kontrolních institucí, poskytovatelům zdravotní péče, dodavatelům a účastníkům tendrů uspořádala Fakultní nemocnice Olomouc pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Konferenci zahájil ředitel FN Olomouc Roman Havlík. „Dodržování naší a evropské legislativy v oblasti veřejných zakázek je jedním z rizikových míst v činnosti zejména přímo řízených organizací ve zdravotnictví. Věřím, že vaše hojná účast na této konferenci není jen formální a že si z ní odnesete řadu poznatků,“ popřál zaplněnému sálu profesor Havlík.

Podle obchodního náměstka olomoucké fakultní nemocnice Čeňka Merty, který byl iniciátorem, odborným garantem a moderátorem akce, měl letošní ročník konference mimo jiné ambici odbourat veřejně šířený mýtus, že se ve zdravotnictví nesoutěží. „První ročník naší konference byl určen pouze pro účastníky z naší nemocnice a několik pozvaných hostů z Olomouckého kraje a sešlo se nás na něm zhruba třicet,“ připomněl Merta. „Rozhodně není pravdou, že by se ve zdravotnictví nesoutěžilo. Vždyť jen v pěti přímo řízených organizacích, jimiž jsou fakultní nemocnice v Plzni, Ostravě, Hradci Králové a Olomouci a Masarykův onkologický ústav Brno, byly v loňském roce realizovány veřejné zakázky malého rozsahu v hodnotě 371 milionů korun a otevřená řízení za více než sedm miliard. Veřejné zakázky přitom nejsou prací pro jednotlivce, vždy jde o týmovou práci a náročný proces, kdy příprava veřejných zakázek malého rozsahu trvá v průměru 48 dnů a 121 dnů u otevřených řízení,“ zdůraznil obchodní náměstek FN Olomouc.

Ministerstvo zdravotnictví ČR zastupoval na letošním ročníku konference náměstek ministra Filip Vrubel. „Děkuji pánům Havlíkovi a Mertovi za to, že organizují tuto skvělou osvětovou akci. Jsem rád, že na ní může participovat i naše ministerstvo, které v oblasti veřejných zakázek vystupuje v roli regulátora a zároveň i regulovaného subjektu. I my se totiž aktivně účastníme veřejných zakázek a sami soutěžíme. Tato konference má prokázat, že ve zdravotnictví umíme dělat veřejné zakázky transparentně, ale také efektivně,“ uvedl náměstek Filip Vrubel a připomněl, že ministerstvo sice trvá na transparentnosti veřejných zakázek, ale ta musí mít smysl. „Jistě si všichni pamatujeme řadu mediálních kauz, které úplně vyšuměly, protože se ukázalo, že neměly reálný základ,“ dodal.

Nejbližšími velkými konferenčními akcemi pořádanými Fakultní nemocnicí Olomouc budou 30. září a 1. října X. Luklův kardiologický den a od 20. do 21. listopadu V. ročník konference Hospital Management.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články