Dnes:17°C

Zítra:18°C

Pondělí 6.4. Vendula
Menu

V zoo se u sázení stromků zpívala hymna, poslechněte si ji

V zoo se u sázení stromků zpívala hymna, poslechněte si ji
V olomoucké zoo se sázely lípy.

foto: ZOO Olomouc

19. 11. 2019 - 20:00

Po březnové vichřini Eberhard se do olomoucké zoologické zahrady vrátily další stromy. A tentokrát se sázelo v duchu oslav svobody. Lidé sice neměli holé ruce, ani hole v ruce, ale za to drželi rýče, lopaty a konve. Hned z rána se v zoo ukázaly umělecké soubory Moravského divadla Olomouc - orchestr i opera.

„Nemáme Národní třídu, Albertov, ani náměstí s jezdeckou sochou. Ale kumštýře? Ty naše město nezapře. Kromě stromu v zoo zasadili i kus člověka. A když se sluncem prozářenou zahradou u právě vztyčené lípy bez jakýchkoliv příprav rozezněly tóny hymny v podání takových hlasů, napadlo nás, že začneme pracovat na projektu Pláničkovy metody. Nikoliv na zvýšení dojivosti krav, ale celkové spokojenosti zvířat. Ostatně posuďte sami,“ vybízí k poslechu mluvčí zahrady Iveta Gronská. A nesázelo pouze divadlo…

 

 

Co strom, to příběh

Jedinečnost dne podtrhla rodina z Prahy a Velkého Meziříčí, která sázela strom za zvuků bubnů a nejrůznějších rituálů, manželské páry, pospolité rodiny, tatínek pro svou malou dceru s myšlenkou místo každoročně navštívit a vyfotografovat, jak ratolesti rostou, nechyběly ani Lucka a Lucka, kolega ze zahrady se svou ženou, dětmi, které si přeje vést ke vztahu k přírodě a pomoci. Závěr dne patřil paní Pruckové, ředitelce Knihovny města Olomouce. Ta se chopila rýče s pro ni příznačným nasazením a zanechala na stromu i originální označení za celou knihovnu.

Už jen dva termíny

V březnu tohoto roku vichřice Eberhard razantně zasáhla do podoby olomoucké zoo, vyvrátila na osm set stromů a poskytla pohled na neexistující les. Škody se vyšplhaly do výše 10 milionů korun. Zvířata mají své domovy a výběhy již opravené. A stromy?

"Díky vám se mohou do zoo vrátit. Vysaďte si svůj strom. Zbývají už poslední dva termíny - 22. 11. nebo 26. 11. 2019. Vaše jméno zůstane v letokruhu zoo už napořád. Výše ceny stromu se odvíjí od jeho stáří a je stanovena částkami 2 500, 5 000 nebo 10 000 korun," řekla mluvči Iveta Gronská.

"Děkujeme vám všem. Podrobnější informace o projektu 'VRAŤME STROMY DO ZOO' na marketing@zoo-olomouc.cz," doplnila.

22. 11. 2019, výsadba 10:00 - 15:00
26. 11. 2019, výsadba 10:00 - 15:00

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články