Dnes:11°C

Zítra:12°C

Pátek 3.4. Richard
Menu

Ve šternberském Domově seniorů mají nový transportní systém

Ve šternberském Domově seniorů mají nový transportní systém

foto: archiv

08. 08. 2019 - 15:00

Velkého pomocníka, který usnadňuje péči o imobilní klienty, mají v domově pro seniory ve Šternberku. Jedná se o speciální kolejnicový stropní transportní systém s asistenčními vaky. Zvedací jednotka umožňuje snadnější a bezpečný transport nechodícího klienta, který se tak nyní může častěji zúčastnit činností společně s ostatními seniory. Novinku v domově pro seniory si přišli  ve středu 7. srpna prohlédnout také starosta Stanislav Orság a místostarostové Jiří Kraus a Libor Šamšula. Použití nového trasportního systému předvedla vedoucí domova paní Radka Janišová, figurantem byl zaměstnanec organizace pan Petr Sládek.  

„Systém umožňuje snazší, plynulé zvedání a přesun zejména imobilních osob mezi lůžkem a invalidním vozíkem, sprchovou židlí či křeslem či zvedání ze země,“ popsala možnosti této novinky Hana Dvorská, ředitelka Sociálních služeb Šternberk. „Zvedací jednotka umožňuje i bezpečný transport mezi jednotlivými místnostmi a tím ji lze použít v koupelně či na toaletě, klienta lze přesunout z lůžka do polohovacího křesla a je tedy možné, aby se zúčastnil i aktivizačních a sociálně terapeutických činností v domě nebo při pěkném počasí i před domovem,“ dodala Dvorská.

Investorem veřejné zakázky „Kolejnicový stropní transportní systém pro Domov pro seniory Šternberk, Na Valech 14“ je město Šternberk. V podstatě se jedná o kolejnicovou dráhu umístěnou ve všech pokojích domova. Kromě pokojů je kolejnicový systém umístěn v jedné chodbičce a koupelně v 1. patře. Systém je složen z hliníkových kolejnic bílé barvy, na nichž, volně zavěšena na navíjecím popruhu se sponou, pojíždí zvedací jednotka s asistenčním vakem, nosnost vaku do  250 kilogramů.

Tento systém byl v domově nainstalován v červenci letošního roku. Cena samotného kolejnicového sytému včetně všech povinných komponentů, dvou zvedacích jednotek, instalačního materiálu a instalace činila 1 006 185,20 včetně DPH. Další příslušenství, kterými jsou speciální asistenční vaky přepravní, vaky přepravní s oporou hlavy a vak toaletní za celkovou částku 49 670,80 Kč zakoupila samotná organizace.

Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články