Dnes:2°C

Zítra:3°C

Neděle 19.1. Doubravka
Menu

Zamilovaní našli most k Šantovce. Mor v podobě kovových zámků lásky na zábradlích je tady

Zamilovaní našli most k Šantovce. Mor v podobě kovových zámků lásky na zábradlích je tady

22. 01. 2019 - 00:00

Zamilované páry z Olomouce nalezly most k obchodnímu centru Šantovka. Na kovové zábradlí začali zamykat první zámky lásky a klíče házet do obtokového kanálu Mlýnského potoka. Zámek lásky má při uzamčení pár zamilovaných navždy spojit.[2] Odkud přesně původně tento způsob vyznání lásky pochází není jasné, novodobě ho ale zpropagoval Federico Moccia ve své knize Chci tě a především o rok později prostřednictvím filmové verze z roku 2007. Zlozvyk narušující statiku mostů byl už v řadě evropských měst zakázán.

Někde podporují aktivity zamilovaných sami starostové. Většinou ale správci mostů a dalších postižených objektů, kterými jsou nejčastěji právě radnice, s věšením těchto zámků nesouhlasí.  Zamilovaní věší zámky na zábradlí vzácných památek nebo čerstvě zrekonstruovaných mostů a ty je podle správců ničí. Odírají nátěr, účinkuje rez a při větším množství zámků je problém v jejich hmotnosti. Může dojít i k narušení statiky zábradlí nebo celého mostu, jako se to stalo v Paříži v roce 2014 na Pont des Arts. V Římě hrozila za zavěšení zámku na Ponte Milvio pokuta až 50 eur.

Je před Valentýnem, tak proto

Statistiky dokládají, že zvyk zámků lásky je častější v celé Evropě před svátkem sv. Valentýna, kdy počet zámků na mostech stoupá až o 15 procent. Zámky na mostě k Šantovce se začaly objevovat od konce loňského roku, nyní jich je na celém mostě lehce přes stovku, rychle ale přibývají.

-vb-

0 komentářů

Další články