Dnes:6°C

Zítra:9°C

Pátek 16.4. Irena
Menu

Daněk je objev Anketa: První Kneblová, za ní Zachová a Mandous

Anketa: První Kneblová, za ní Zachová a Mandous

foto: archiv redakce

25. 02. 2021 - 20:31

Přestože sportovní kalendář v loňském roce výrazně ovlivnila koronavirová epidemie dosáhli reprezentanti Olomoucka na celou řadu skvělých výsledků a získali medaile z domácích i evropských šampionátů, probojovali se do národních výběrů, uspěli v závodech Světových pohárů a zaslouží si poděkování. Také proto se pořadatelé ankety Nejlepší sportovec Olomoucka rozhodli nepřerušit unikátní sérii a vyhlásili vítěze 55. ročníku. Informoval o tom web města Olomouce.

„Jde o jednu z nestarších anket v České republice, nechtěli jsme tradici přerušit, Navíc jsem přesvědčená, že úspěšní sportovci si poděkování za výsledky z loňského roku opravdu zaslouží,“ říká náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Řada týmových soutěží v předchozí sezoně zůstala nedohrána, z tohoto důvodu nebudou za rok 2020 vyhlášeny kategorie nejlepší seniorské a juniorské družstvo. Zůstávají tři individuální kategorie, vyhlášený bude také Talent roku, Česká unie sportu předá Cenu pro funkcionářskou osobnost a Cenu Drahoše Válka. Novinkou bude Mimořádná cena.

„Pochopitelně musíme respektovat veškerá vládní nařízení, proto se tentokrát nesejdeme všichni ve Slavnostním sále Arcibiskupského paláce jako před rokem. Ceny přesto předáme osobně. Jak prohlásil Julius Satinský ve filmu S tebou mě baví svět: My vám ty medaile přivezeme,“ uvedla Záleská, která současně přidala také poděkování klubům a především blízkým všech oceněných sportovců. „Velký dík patří rodičům. Právě oni přivádějí děti ke sportu, jejich zálibě obětují často veškerý volný čas. Bez této podpory bychom se z úspěchů našich sportovců tak často neradovali,“ prohlásila Záleská.

Anketu tradičně pořádá Statutární město Olomouc ve spolupráci s Regionálním sdružením České unie sportu. Vzhledem k probíhajícímu přípravnému období sportovců budou vítězům ceny předávány postupně osobně. Jako první převzal ocenění vítěz kategorie mladých sportovců cyklista Pavel Bittner a boxer Petr Řezníček, který získal Mimořádnou cenu za pomoc seniorům v průběhu nouzového stavu, kterým vozil nákupy, zařizoval platbu složenek nebo distribuci léků z lékáren k jejich uživatelům.

Nejlepší v kategorii dospělých je Tereza Kneblová, dvojnásobná juniorská mistryně Evropy, mistryně Evropy seniorů v soutěži družstev, vítězka závodu světového poháru v olympijské disciplíně slalom. Druhá Renata Zachová, evropská šampionka v Poreči ve váze do 63 kg, vybojovala i 3. místo na GP seniorů v Izraeli. Třetí pak brankář SK Sigma Aleš Mandous, který se v loňském roce dostal do národního týmu.

Nejlepším mladým sportovcem byl vyhlášen Pavel Bittner, juniorský reprezentant České republiky, který vybojoval stříbro na mistrovství Evropy v silničním závodě, účastnil se také mistrovství světa

Mimořádná cena dostal Petr Řezníček – mladý boxer z Olomouce v průběhu jarního nouzového stavu přerušil veškeré své aktivity a začal pomáhat seniorům. Roznášel jídlo a nákupy, pomáhal při placení složenek na poště, chodil seniorům do lékáren. Na začátku září zase uspořádal Benefici boxu v Olomouci, kde šel výtěžek dětské onkologii.

Objevem roku je záložník SK Sigma Kryštof Daněk, který hraje první ligu od loňska, debutoval v sedmnácti letech. Je reprezentantem do dvaceti let, pomalu se řadí mezi opory základního kádru Sigmy.

Předávání cen bude pokračovat v následujících týdnech, všechny by měly být rozdány do druhé poloviny března.

Výsledky 55. ročníku ankety Nejlepší sportovec Olomoucka
Kategorie dospělí sportovci
1. Tereza Kneblová - SK UP Olomouc – kanoistika
2. Renata Zachová - JUDO klub Olomouc – judo
3. Aleš Mandous - SK Sigma Olomouc – fotbal
Kategorie mladí sportovci
1. Pavel Bittner - Mapei Cyklo Kaňkovký – cyklistika
2. Eva Kubíčková - AK Olomouc – atletika
3. Claudia Tótová - SC Boxing Olomouc – box
Mimořádná cena
Petr Řezníček – box
Kategorie Objev roku
Kryštof Daněk - SK Sigma Olomouc – fotbal
Kategorie handicapovaní sportovci
Jakub Kosek - SK TPS Olomouc – sportovní střelba
Kategorie Funkcionářská osobnost
Jaromír Gajda - SK Sigma Olomouc – fotbal
Cena Drahoše Válka
Ladislav Bank - SK UP Olomouc

Další články