Neděle 12.7. Bořek
Menu

Skvělý půlmaraton Do Olomouce nejen na tvarůžky

Do Olomouce nejen na tvarůžky

11. 06. 2019 - 08:00

Psát o tom, jak moc se vodiči těší do Olomouce, je jako házet hrách na zeď. Krásné město, skvělí lidé, výborné jídlo a hlavně, jeden z nejhezčích závodů celého běžeckého seriálu RunCzech. To jsou fakta, která nás již podesáté zavedou na Horní a Dolní náměstí, kde celý ten „RunCzech cirkus“ postaví své šapitó a odehraje další vydařené představení, a navíc jubilejní kulaté, tedy desáté.

V sobotu v podvečer se na start půlmaratonu postaví více jak šest tisíc běžců a mezi nimi se bude vyjímat, se svými batohy a tyčícími vlajkami, i patnáctka vyvolených vodičů skupiny PACEMAKERS. Navíc podle předpovědi počasí to vypadá, že loňské poněkud chladnější počasí (15 °C) zůstane výjimkou a teploty opět budou atakovat třicítku. Tato teplota prostě k Olomouci patří, vždyť jsme v kraji Haná, kde právě takové počasí je pro tuto oblast typické.

Nás vodiče nemůže v tomhle ohledu nic překvapit. Zase budeme nabádat všechny běžce pít na každé občerstvovačce, brát si houbičku a chladit se, probíhat pod mlžnými sprchami, a ještě jim v tom i budeme nápomocni. Od vodícího času 1:45 jim pomůžeme s vodou tím, že jim ji budeme přímo podávat, to samé i s houbičkami. Někteří, hlavně ti prvoběžci, si ještě neumí správně poskládat občerstvovací servis, kdy by si měli vzít vodu, případně ionťák, banán a ještě houbičku. Téměř vždy něco zapomenou. Jenomže naše dlouholeté zkušenosti nás naučili těmto věcem předcházet, takže pro všechny startující je určen tento náš vzkaz: „Nebojte se, že byste na trati neměli čas se občerstvit a ochladit. Postaráme se o vás“.

I my vodiči jsme kdysi začínali běhat a dobrá rada či pomoc starších a zkušených běžců nám vždy pomohla překonat nejednu těžkou chvilku, nedej bože krizi. Tím tak splácíme jen to, co bylo dopřáno i nám. Vždy čekejte naši oporu ve všech těchto směrech. Jediné, co ale pro vás nemůžeme udělat, je odběhnout závod za vás. Naše batohy jsou příliš malé, abychom vás tam schovali. Vodíme už několik let a za ty léta víme, že největšími hrdiny a vlastně vítězi všech závodů jste hlavně vy. Nám je opravdu jedno v jakém čase závod dokončíte. Krásných a dojemných příběhů od rychlíků i „pomalíků“ nasbíráme za celý rok tolik, že by vydaly na celou povídkovou knihu, která by se stala jistě bestsellerem.

A i na ty olomoucké tvarůžky myslím dojde. Víte, kdy chutnají nejvíce? No po doběhnutí celého půlmaratonu. Když je navíc zapijete chutným zlatavým mokem, tak je prožitek dvojnásobný. Jestli ještě váháte, zda si Olomouc zaběhnout, tak neotálejte. Můžete zde spojit běžecký i gastronomický zážitek v jeden hezký prožitek. Báječně tím ukončíte jarní část běžeckého seriálu RunCzech s pátou medailí na krku. Vodiči PACEMAKERS vás čekají na startu v příslušných koridorech, a jsou připraveni dělat vám společnost celých 21,0975 km.
Jirka M., kapitán vodičů

1 komentář

Hadířák 20.06.2019, 14:26

Na okraj olomouckého půlmaratonu 2019

Hezký článek, Jirko, klobouk dolů před nasazením Vás, vodičů. A také dík za chválu Olomouce a za cenné rady, které si začínající běžec z palce nevycucá. Pokud jde o počasí: horko není ani tak typické pro Hanou, jako spíše pro druhou polovinu či konec června. Je to nevhodný termín, maratony a půlmaratony se v tomto období nikde neběhají, pro ně je typický březen duben, září, říjen či listopad. Navíc je škoda, že v Olomouci nemohl startovat celý svět (tedy nejenom Afrika, ale třeba i USA, Japonsko, Kanada...) - Olomouc je jediným půlmaratonem v rámci run.czech pořádaným na Moravě (Praha, Vary, Budějovice a Ústí jsou v Čechách) a aspoň jeden půlmaraton v Čechách a jeden na Moravě, na který by měli přístup běžci z celého světa, mohl Carlo Capalbo zachovat (kromě Prahy, kde nadále startuje celý svět, i Olomouc). Trochu závidím třeba letošnímu pardubickému půlmaratonu (není v run.czech), na kterém Keňané směli běžet - v byli v kategorii mužů hned dva na stupních vítězů. V Brně zase běžel třeba jeden rekreační Tunisan za 1:41 - v Olomouci by startovat nesměl (aby evropští běžci nepřišli o radost z vítězství a aby Evropa mohla vygenerovat nového Zátopka a Baldiniho...)

Další články